Wzrost zainteresowania produktami ekologicznymi sprzyja poszukiwaniu atrakcyjnych gatunków roślin, które mogą być uprawiane zgodnie z regułami przyjętymi dla tego rodzaju produkcji. Jedną z ważniejszych choć dziś u nas niedocenianych jest winorośl.
Uprawiając tę ze wszech miar cenną roślinę, można spełnić wszystkie wymogi uprawy ekologicznej. W związku z brakiem winnic praktycznie nie występują u nas szkodniki winorośli, do zwalczania których należałoby stosować syntetyczne środki ochrony roślin. Podobnie ma się sprawa z chorobami, gdyż polecane do nasadzeń odmiany mieszańcowe są najczęściej na nie bardzo odporne. Co się tyczy nawożenia winorośl, można nawozić nawozami organicznymi (tak w gruncie jak i pod osłonami).
Na glebach szczególnie zasobnych nawożenie może być zbędne przez szereg lat. Uprawa międzyrzędowa może być ograniczona do częstego koszenia murawy, która rozkładając się zasila glebę w substancje humusowe. Glebę można wzbogacać w azot siejąc w międzyrzędziach (koniec czerwca) rośliny motylkowe przyorywane jesienią lub wiosną.
Podstawowymi produktami finalnymi są winogrona i wino. Winogrona, szczególnie odmian o ciemnych owocach, są prawdziwą skarbnicą dobroczynnie oddziałujących związków antocyjanowych oraz wzmacniającego organizm cukru.
Czerwone wino przez wieki było lekiem na różne schorzenia. Dziś można wrócić do tego rodzaju terapii stosując dietę winogronową lub łącząc przyjemne z pożytecznym w myśl czeskiego porzekadła, że dla młodego mleko lekiem, dla starego wino mlekiem.
O tym, że wino może mieć cechy produktu ekologicznego niech świadczy to, że wytwarzali je starożytni Grecy i Rzymianie nie mając możliwości korzystania z dzisiejszych osiągnięć chemii ani tak doskonałych odmian, jakimi dziś dysponujemy.
Wszystkim zainteresowanym uprawą winorośli więcej informacji
udzieli:
Sekcja Winoroślarska Związku Sadowników Polskich
59-300 LUBIN
ul. Małomicka 64/2
tel. 076 844 23 12
Leszek Telatyński