Spółka Wielkopolskie Biopaliwa zamierza wydać do końca 2004 r. około 60 mln zł na stworzenie w regionie kompleksowego systemu produkcji ekopaliwa oraz wykorzystanie alternatywnych źródeł energii.
Projekt przygotowany przez spółkę Wielkopolskie Biopaliwa (WB), utworzona przez Grupę Kapitałową Katel-Unitel oraz Eko-Zec, ma polegać na wykorzystaniu rzepaku jako surowca do produkcji ekopaliwa (estru metylowego) oraz zagospodarowaniu surowca do produkcji słomy rzepakowej i wierzby, w celu produkcji alternatywnych źródeł energii cieplnej. Obecnie WB koncentrują się na pozyskaniu nowych akcjonariuszy spośród samorządów terytorialnych i organizacji finansowania przedsięwzięcia.
Szacujemy, że koszty projektu wyniosą około 60 mln zł. Chcemy zamknąć inwestycję do końca 2004 r. – mówi Marek Nejmański, przedstawiciel spółki WB, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia. Według niego, pieniądze na realizację projektu będą pochodziły ze środków własnych spółki, kredytów bankowych i krajowych oraz europejskich funduszy pomocowych.
Partnerami projektu mają być gminy z północno-wschodniej Wielkopolski. Związek gmin Wielkopolskie Pojezierze (WP) zrzeszający 18 samorządów lokalnych jest zainteresowany realizacją projektu. Samorządy chcą wnieść do spółki grunty i nieruchomości, które stanowić będą podstawę materialną jej działania.
Na tych terenach chcemy stworzyć lokalne bazy, w których powstaną agrocentra, obsługujące wielkopolski rynek rzepaku. W nich funkcjonowałyby trzy tłocznie oleju rzepakowego, a wyprodukowany przez nie surowiec przerabiany byłby przez agrorafinerię, o mocy produkcyjnej obliczonej na 30 tys. ton estru metylowego rocznie – tłumaczy Zbigniew Chrzanowski ze spółki WB.
Przedstawiciele WB podkreślają jednak, że realizacja projektu jest w dużym stopniu uzależniona od przyjęcia przez Sejm nowej ustawy dotyczącej organizacji rynku paliw, co ma nastąpić w październiku.