W Nowej Dębie oddano do użytku największą w Polsce i pierwszą na Podkarpaciu kotłownię, w której ciepło wytwarzane jest podczas procesu spalania wierzby energetycznej i odpadów drzewnych. Inwestycja kosztowała ok. 10 mln zł, a pieniądze na jej realizację pochodziły z Eko-Funduszu w Warszawie, pożyczek, jakie samorząd lokalny zaciągnął w Narodowym i Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska, oraz środków własnych powiatu i gminy.
Ze wstępnie przeprowadzonych analiz wynika, że na inwestycji realizowanej w Nowej Dębie zyskają zarówno mieszkańcy miasta, którzy za ogrzewanie powinni zapłacić mniej niż dotychczas, dla których skończą się również problemy z niedogrzewaniem mieszkań, ale także okoliczni rolnicy, przed którymi otwierają się nowe możliwości. Bowiem aby ogrzać mieszkania komunalne, trzeba będzie obsiać wierzbą energetyczną powierzchnię ok. 250 ha.
Lokalne władze liczą, że na zagospodarowaniu odłogowanych dotychczas gruntów pod uprawę wierzby energetycznej skorzystają także bezrobotni, przed którymi otworzy się możliwość znalezienia nowych miejsc pracy. Plantacje surowca dla kotłowni założyło już Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Nowej Dębie, a wkrótce powstaną kolejne. Warto dodać, że w związku z realizacją nowej, ekologicznej kotłowni, modernizowana jest powstała jeszcze w okresie przedwojennym sieć ciepłownicza. Obecnie nowoczesna kotłownia dostarcza ciepło do 50 bloków komunalnych na terenie miasta, a wkrótce, wraz z uruchomieniem kolejnego bloku ciepłowniczego, liczba gospodarstw domowych ogrzewanych biomasą będzie jeszcze większa.