W grudniu bieżącego roku zapadnie ostateczna decyzja o kształcie inwestycji KGHM na rynku biopaliw. Jeśli Zarząd Polskiej Miedzi podejmie w tej sprawie pozytywną decyzję, rozpoczęcie inwestycji jest planowane na 2003 rok, tak by produkcja biodiesla ruszyła ze zbiorów rzepaku w 2004 r.
Projekt KGHM zakłada budowę, kosztem około 100 mln zł. kompleksowej instalacji produkcji estru metylowego, tłoczni, instalacji transestryfikacji oleju rzepakowego oraz instalacji do destylacji gliceryny. Przygotowane są także umowy z instytucjonalnymi odbiorcami biodiesla oraz produktów ubocznych powstających podczas procesu technologicznego – śruty i gliceryny. Budowa będzie, według założeń, trwała kilkanaście miesięcy. Po jej zakończeniu inwestycja powinna dawać od 40 do 70 tys. ton estru rocznie.
Partnerem Polskiej Miedzi w pilotażowym projekcie produkcji i dystrybucji ekopaliw ma być Rafineria Gdańska, która w sierpniu tego roku podpisała z KGHM list intencyjny w tej sprawie. Spółka analizowała miejsce pod budowę agrorafinerii i na lokalizację, jak dotychczas najlepszy wydaję się być Głogów. Atutem w tym przypadku jest bliskość Odry , która będzie doskonałą drogą ułatwiająca transport. Spółka dokonała także rozpoznania w dolnośląskich gminach, co do dostępności surowca oraz możliwości jego magazynowania.
Korzyści jakie ma odnieść miedziowy koncern z tej inwestycji, to między innymi oszczędności wynikające z częściowego zastąpienia oleju napędowego stosowanego obecnie w kopalniach estrem metylowym rzepaku. W grupie KGHM, w ciągu roku zużywanych jest około 30 tys. ton oleju napędowego.
KGHM liczy na to, że projekt uzyska dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz dotacje z funduszy unijnych przeznaczonych na ochronę środowiska.