W powiecie bartoszyckim stworzony został Powiatowy Plan Gospodarki Odpadami. W tym roku na terenie powiatu stanie blisko 140 pojemników do segregacji śmieci.
Jednym z podstawowych zadań Powiatowego Planu Gospodarki Odpadami jest ograniczenie ilości wytwarzanych przez mieszkańców śmieci i właściwe ich zagospodarowanie. Program ten opracowało bartoszyckie starostwo. W tym roku w powiecie stanie 138 pojemników do segregacji śmieci (żółte - na plastik, niebieskie - na papier, zielone - na szkło, czerwone - na puszki metalowe).
- Przyjęliśmy, że selekcja odpadami rozpocznie się u źródła, w miejscach ich powstawania, czyli w domach - mówi Janusz Bonisławski, naczelnik wydziału rolnictwa i ochrony środowiska w bartoszyckim starostwie. - Jednak muszą być do tego stworzone odpowiednie warunki. Dlatego w planie, który będzie realizowany w latach 2004-2008, przewidywany jest zakup pojemników i worków do segregacji odpadów.
W tym roku w powiecie bartoszyckim stanie 138 specjalnych pojemników, w roku 2005 - 141, a za dwa lata - 12. Koszt pojemników wyniesie ponad 180 tys. zł i zostanie pokryty m.in. z ekofunduszu, programów unijnych oraz z pieniędzy gmin i powiatu. Projekt zakłada również wyposażenie w ciągu 4 lat szkół w pojemniki na zużyte baterie, aptek w pojemniki na przeterminowane leki oraz utworzenie gminnego punktu zbioru odpadów niebezpiecznych.
- Większość społeczeństwa nie zastanawia się nad tym, gdzie trafiają śmieci. Zdajemy sobie sprawę, że będzie to trudny proces uświadomienia i przyzwyczajenia ludzi do tego, aby segregowali śmieci - stwierdza Janusz Bonisławski. - Dużą nadzieję pokładamy w edukacji całego społeczeństwa, a w szczególności dzieci i młodzieży.
Za tym, by segregować odpady, przemawia nie tylko aspekt ekologiczny, ale również ekonomiczny. - Na śmieciach można zarobić, poprzez odzysk odpadów i surowców wtórnych - zapewnia Janusz Bonisławski. - Firmy chętniej skupują odpady po segregacji u źródła, są one czystsze od tych, które trafiają do sortowni na wysypiskach - dodaje.
Starostwo przymierza się również do opracowania Powiatowego Programu Ochrony Środowiska, który zawierał będzie m.in. sprawy dotyczące gospodarki wodno-ściekowej.