Eksperci Polskiej Izby Ekologii (PIE) pomagają samorządom w przygotowaniu i realizacji inwestycji ekologicznych oraz pozyskaniu na nie unijnego dofinansowania. W środę PIE podpisała umowę w tej sprawie z władzami Knurowa na Śląsku.
Wcześniej eksperci Izby zaangażowali się już w innych śląskich gminach: Zabrzu, Mysłowicach, Gierałtowicach, Piekarach Śląskich i Będzinie oraz w Alwerni i Nowym Targu w Małopolsce, a także w Kietrzu na Opolszczyznie. PIE chce współpracować z gminami z całej Polski. Oprócz centrali w Katowicach, ma już oddział w Poznaniu i uruchamia drugi w Stalowej Woli.
Rzecznik PIE Zbigniew Engiel podkreślił, że prace ekspertów Izby na rzecz miast i gmin są świadczone bezpłatnie, w ramach wypełniania statutowych celów tej organizacji, skupiającej 165 instytucji i firm z całej Polski, specjalizujących się w ochronie środowiska.
PIE rozpoczęła współpracę z gminami w 2002 roku, kiedy zawarto pierwszą umowę. W ubiegłym roku podpisano następne porozumienia. W założeniu współpraca miała mieć charakter informacyjny, ale szybko rozszerzono jej zakres.
Gminy mogą liczyć na pomoc w gospodarce wodno-ściekowej, gospodarce odpadami oraz ochronie powietrza, szczególnie chodzi o likwidowanie tzw. niskiej emisji, pochodzącej z domowych palenisk. Te projekty mogą liczyć na dofinansowanie z funduszy unijnych.
Następnym krokiem po zawarciu porozumienia jest określenie potrzeb danej gminy i opracowanie szczegółowego harmonogramu działań. Eksperci badają też specyfikę gminy, dostosowując do niej preferowane technologie. Np. skanalizowanie terenów objętych szkodami górniczymi wymaga dodatkowych ustaleń, odpowiednich technologii i wyższych nakładów.
"Spotkania ekspertów z mieszkańcami gmin sprzyjają upowszechnieniu zagadnień proekologicznych i mają olbrzymie znaczenie edukacyjne" - uważa szef Rady Izby, senator Adam Graczyński.
W jego ocenie, wspólne działania mogą pomóc gminom w rzetelnym i terminowym przygotowaniu wniosków o fundusze unijne, a jednocześnie stanowią nową jakość współpracy organizacji pozarządowych z samorządami.
PIE powstała jesienią 2000 roku. W ocenie przedstawicieli Izby, po wejściu Polski do UE zapotrzebowanie na usługi eksperckie w zakresie ekologii znacząco wzrośnie, także wśród samorządów.