Rok 2000 był drugim rokiem wypłacania dotacji do hektara upraw ekologicznych. Rozporządzeniem Ministra Finansów i Rozwoju Wsi z dnia 19 kwietnia 2000 r. "w sprawie wysokości stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa oraz szczegółowych zasad i trybu udzielania oraz rozliczania tych dotacji" w rozdziale 9, par. 49 ustalone zostały zasady udzielania stawki dotacji do 1 ha upraw ekologicznych dla gospodarstw, które prowadzą przestawianie na produkcję metodami ekologicznymi oraz dla gospodarstw, które prowadzą taką produkcję.
Wysokość tych stawek w zależności od rodzaju uprawy ekologicznej oraz etapu produkcji na jakim znajduje się gospodarstwo określa załącznik nr 17 do rozporządzenia. Pełna stawka dotacji, tj. w wysokości 100%, jest naliczana do 100 ha upraw ekologicznych. W przedziale od 100 ha do 300 ha stawka ta jest obniżana o 50%. Tak więc w 2000 roku dotacje otrzymywali rolnicy łącznie do 300 ha upraw. W ubiegłym roku utrzyma była również dotacja na dofinansowanie kosztów kontroli gospodarstwa na zgodność sposobów produkcji z kryteriami rolnictwa ekologicznego.
W roku 2001 wysokość dotacji do upraw ekologicznych oraz kosztów kontroli, a także zasady ich udzielania były takie same jak w roku 2000.
Formularz wniosku na wypłacenie dotacji można uzyskać było od upoważnionej jednostki kontrolnej podczas kontroli gospodarstwa rolnego – przeprowadzanej przez tę jednostkę. Wypełniony wniosek, potwierdzony przez jednostkę kontrolną, należało złożyć w wyznaczonym terminie (tj. do końca III kwartału) do właściwej terytorialnie Stacji Chemiczno-Rolniczej.
Dotacje wypłacane były w IV kwartale roku przez Stację Chemiczno-Rolniczą na wniosek rolnika. Niezależnie od wyżej wymienionych dotacji, gospodarstwa ekologiczne mogły w Stacjach Chemiczno-Rolniczych robić (opłacane przed budżet państwa) analizy gleby na zawartość metali szkodliwych oraz azotanów i azotynów.
Załącznik nr 18 do rozporządzenia dotyczy wysokości stawek dotacji na dofinansowanie kosztów kontroli gospodarstw na zgodność sposobów produkcji z kryteriami rolnictwa ekologicznego.
Informacje także tutaj: Wydział Rolnictwa Ekologicznego MRiRW, tel. (022) 623 24 66
Opracowano na podstawie: Gospodarstwa i przetwórnie atestowane przez Stowarzyszenie EKOLAND; Wykaz adresowo-towarowy 2000/2001; dodatek do Kwartalnika Rolnictwa Ekologicznego EKOLAND nr 163(33) 2000