1 października Polska wprowadzi wizy dla obywateli swych wschodnich sąsiadów – Ukrainy, Białorusi i Rosji – zgodnie z wymogami Unii Europejskiej. Jednak od Ukraińców nie będą pobierane opłaty za wizy, gdyż władze w Kijowie przyjęły propozycję, by w zamian za bezpłatne wizy dla swych obywateli w ogóle nie wprowadzały wiz dla Polaków.
Celem podpisanej w środę w Kijowie polsko-ukraińskiej umowy o zasadach ruchu osobowego jest uproszczenie trybu podróży obywateli obu państw, Polski i Ukrainy, zgodnie z ich ustawodawstwami wewnętrznymi i zobowiązaniami międzynarodowymi, w zgodności z prawem Unii Europejskiej, w warunkach obowiązywania od 1 października 2003 roku ruchu wizowego – poinformował rzecznik prasowy MSZ, Bogusław Majewski.
W myśl umowy zwolnieni z obowiązku posiadania wiz będą posiadacze paszportów dyplomatycznych (z wyjątkiem osób skierowanych skierowanych do pracy w przedstawicielstwach Ukrainy w Polsce); członkowie załóg statków powietrznych i morskich, w tym samolotów awaryjnych ratowniczych; obywatele Ukrainy, którzy otrzymują karty pobytu wydane przez właściwe organy RP.
Wizy wydawane będą niezwłocznie w następujących przypadkach:
Wizy będą wydawane w ciągu 2dni od dnia otrzymania stosownego wniosku członkom delegacji oficjalnych, komisji międzynarodowych i grup roboczych uczestniczących w rozmowach i konsultacjach oraz przedsięwzięciach organizowanych przez organizacje międzynarodowe, uczestnikom akcji humanitarnych, programów wymiany dzieci i młodzieży.
Prawo do otrzymania wizy wielokrotnej mają mieć:
Wizy będą wydawane na Ukrainie przez Konsulaty Generalne RP w Kijowie, Charkowie, Lwowie, Łucku i Odessie. Umowa przewiduje odstąpienie od wymogu uzyskania polskich wiz tranzytowych przez obywateli Ukrainy, posiadających wizy lub prawo pobytu w państwach grupy Schengen.