aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zdrowe śniadanie do szkoły? Koniecznie z produktami zbożowymi!

19 września 2022
Zdrowe śniadanie do szkoły? Koniecznie z produktami zbożowymi!

Pomysły i przepisy na szkolne śniadania znanych blogerek kulinarnych

W dobie kolorowych reklam i ciągłego pośpiechu zadbanie o zdrowe odżywianie dziecka poza domem stanowi dla rodziców duże wyzwanie. Szkolna kanapka konkuruje dziś nie tylko ze słodyczami ze sklepu, ale także z fast-foodem z budki w pobliżu szkoły czy hot-dogiem ze stacji benzynowej.

Jak komponować lunch boks, aby dziecko zjadło pożywny, zbilansowany posiłek?

Opowiada o tym Joanna Sawicka-Metkowska, lekarz pediatra i ekspert kampanii „Glutenowy zawrót głowy – obalamy mity, potwierdzamy fakty”, która podkreśla, że w zdrowej śniadaniówce nie może zabraknąć produktów zbożowych, gdyż są one najlepszą bazą do przygotowania smacznych i prostych posiłków. Przepisy na nie proponują znane blogerki kulinarne: Coś Słodkiego, Plum in Chocolate i Dare to Cook.

Standardowo – pieczywo

Wybierając pieczywo dla dziecka, warto zwrócić uwagę na etykietę – im krótszy skład, tym lepiej. Najbogatsze w składniki odżywcze jest pieczywo pełnoziarniste, które zawiera wszystkie trzy elementy ziarna: otręby, kiełki i bielmo, a każdy z nich – witaminy, tłuszcze i przeciwutleniacze. Takie pieczywo pomaga kontrolować masę ciała dzięki większej zawartości błonnika, a znajdujące się w nim przeciwutleniacze zapobiegają nowotworom.

Alternatywnie – owsianka lub jaglanka

Szybkie w przygotowaniu, łatwe do zapakowania i wyjątkowo pożywne są śniadania na bazie płatków owsianych czy jaglanych. Można je przygotować na zimno, zalewając na noc mlekiem lub napojem roślinnym, bądź na ciepło, gotując w rondelku. Dodając orzechy, pestki albo owoce, wyczarujemy dziesiątki wariacji smakowych – innych na każdy dzień.

Nieco szaleństwa – tortille i wrapy

Dla najmłodszych bardziej wymagających, dobrym wyborem są tortille oraz wrapy. Tu również szukajmy produktów o prostym składzie, wypiekanych z pełnoziarnistej mąki. Do środka można zawinąć dowolne dodatki, według upodobań: kawałki kurczaka, wędlinę, warzywa, dodać rukolę, sałatę lub pestki. Te tzw. finger foods świetnie sprawdzą się nawet w podróży, na przykład na zajęcia dodatkowe, ponieważ łatwo je zjeść w samochodzie bądź szkolnym autobusie.

Dla słodziaka – naleśniki i gofry

Jeśli mamy w domu wielbicieli drugich śniadań na słodko, także w tym przypadku możemy zaproponować maluchom zdrowe i sycące dania na wynos. Naleśniki oraz gofry są dobrą opcją – nawet na zimno. Wybierając do ich przygotowania mąki z pełnego przemiału lub płatki, uzyskamy ciekawy smak i zapewnimy mnóstwo wartości odżywczych. Dodajmy do nich domową konfiturę, masło orzechowe, miód, a będzie i słodko, i zdrowo jednocześnie. Na wierzch warto położyć kilka sezonowych owoców, a pożywny posiłek zaspokoi apetyt naszej pociechy.

Na poważnie – kasze i makarony

Dla młodych miłośników wytrawnych smaków idealny będzie zestaw z kaszą albo makaronem. Kasze są bogatym źródłem zarówno błonnika, jak i witamin oraz składników mineralnych. Mamy do wyboru m.in. kaszę jaglaną, gryczaną bądź jęczmienną. Znakomitą alternatywą dla kasz są makarony, w tym te pełnoziarniste. Na bazie kasz i makaronów możemy skomponować różnorodne posiłki – zarówno danie z sosem mięsnym czy warzywnym, jak i sałatki ze świeżymi warzywami i ziołami.


PRZEPISY

NALEŚNIKI ORKISZOWE Z BANANOWĄ RICOTTĄ

 

naleśniki orkiszowe


Autorka: Edyta Przekop – „Coś Słodkiego”

Składniki (10 porcji):

Ciasto naleśnikowe:
* mąka orkiszowa jasna 80 g
* mąka orkiszowa pełnoziarnista 40 g
* jajko „zerówka” 2 sztuki
* mleko krowie 3,2% lub napój roślinny 200 ml
* woda gazowana 60 ml
* roztopione masło lub olej kokosowy 15 ml
* cukier 30 g lub erytrytol 25 g
* szczypta soli

Farsz:

* ricotta 500 g
* banan dojrzały 2 sztuki
* sok z cytryny 2 łyżki
* skórka z cytryny z ? sztuki

Dodatkowo:

* pistacje solone garść
* owoce sezonowe według uznania

Wszystkie składniki na ciasto naleśnikowe umieszczamy w wysokim naczyniu i mieszamy ręcznie lub przy pomocy miksera, aż powstanie jednolita, gładka masa. Ciasto odstawiamy na blat na 15 min. W tym czasie przygotowujemy farsz. Banany obieramy, łączymy z sokiem i skórką z cytryny. Blendujemy. Do puree dodajemy ricottę i przy pomocy trzepaczki delikatnie łączymy ze sobą składniki. Powinien powstać gęsty krem. W razie potrzeby farsz można dosłodzić. Suchą patelnię dobrze rozgrzewamy i smażymy na niej placki, na średnim ogniu. Gotowe smarujemy solidną porcją bananowej ricotty, zwijamy w trójkąty lub ruloniki, układamy na talerzu i posypujemy dużą ilością pokruszonych pistacji. Podajemy z ulubionymi owocami sezonowymi. Zawinięte naleśniki możemy przechowywać w lodówce, w szczelnie zamkniętym pojemniku, przez 2-3 dni.


PIECZONA OWSIANKA Z TRUSKAWKAMI I MANGO

 

owsianka pieczona

 


Autorka: Jessica Nadziejko – „Plum in Chocolate”

Składniki (1 porcja):

* 40 g płatków owsianych
* 170 ml mleka (może być? napój roślinny)
* 1 jajko „zero?wka”
* 1?2 banana
* szczypta soli
* 1?4 dojrzałego mango
* kilka truskawek
* 1 łyżka jogurtu greckiego
* 1 łyżeczka miodu
* 1 łyżka posiekanych orzechów laskowych

Piekarnik nagrzewamy do 185 st. Płatki owsiane, mleko, jajko, banana i sól blendujemy. Masę? wlewamy do małego naczynia żaroodpornego i pieczemy przez 25-35 min., aż? owsianka będzie zarumieniona z wierzchu. Mango i truskawki kroimy w drobna? kostkę?, mieszamy. Na upieczona? owsiankę? nakładamy jogurt grecki, owoce, orzechy i wszystko polewamy miodem.


SIEKANE ZIOŁA Z KASZĄ JĘCZMIENNĄ

 

siekane zioła z kaszą jęczmienną


Autorka: Magda Klimczak – „Dare to cook”

Składniki:

* pół szklanki ugotowanej kaszy jęczmiennej
* pół pęczka koperku
* 1 pęczek pietruszki
* 1 pęczek kolendry
* 1 pęczek mięty
* 2 młode dymki
* pół pęczka bazylii
* 2 łyżki rodzynek

Dressing:

* 2 łyżki malinowego octu jabłkowego
* 80 ml oleju rzepakowego
* szczypta soli
* świeżo mielony pieprz

Wszystkie zioła, natki drobno siekamy. Białe części dymki kroimy w cieniutkie plasterki. Kaszę gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Składniki dressingu łączymy ze sobą. Następnie w misce mieszamy natki, kaszę, rodzynki, zalewamy to wszystko przygotowanym sosem i podajemy.


RIGATONI Z PESTO Z PIECZONEJ PAPRYKI

 

Rigatoni z pesto z pieczonej papryki


Autorka: Magda Klimczak – „Dare to cook”

Składniki:

* 3 czerwone papryki
* 1/3 szklanki pestek słonecznika
* 2 ząbki czosnku
* 50 ml oleju rzepakowego
* sól
* 300 g makaronu rigatoni
* opcjonalnie do podania: olej/oliwa, płatki chilli, parmezan

Papryki pieczemy w 200 st., aż będą czarne. Studzimy, obieramy i blendujemy je z pestkami słonecznika i czosnkiem. Makaron gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Przed odcedzeniem makaronu odlewamy pół szklanki wody z garnka. Odsączony makaron wraz z wodą i pesto przekładamy na patelnię i podgrzewamy, aż kluski pokryją się pesto. Podajemy ze świeżo tartym parmezanem i (opcjonalnie) olejem/oliwą oraz płatkami chilli.

*** 

Ogólnopolska kampania promocyjno-edukacyjna „Glutenowy zawrót głowy – obalamy mity, potwierdzamy fakty”, której organizatorem jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, sfinansowana jest ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.

Więcej informacji o kampanii znajduje się na stronie internetowej: www.glutenowyzawrotglowy.pl oraz na profilach:
https://m.facebook.com/Glutenowy-zawr%C3%B3t-g%C5%82owy-obalamy-mity-potwierdzamy-fakty-108553361621363/
https://www.instagram.com/glutenowyzawrotglowy/

 


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę