europejskie forum rolników 2025

Zagospodarowanie ziemi z budów

23 sierpnia 2021
Zagospodarowanie ziemi z budów

Ministerstwo Klimatu i Środowiska w piśmie z dnia 13 sierpnia 2021 r. udzieliło odpowiedzi na wniosek KRIR w sprawie możliwości wykorzystania ziemi pozyskanej z budów na rekultywację i wyrównanie posiadanych przez rolników gruntów rolnych >>> i przedstawiło co następuje:

Zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku1 dopuszcza się przekazanie osobie fizycznej odpadu o kodzie 17 05 04 — gleba i ziemia, w tym kamienie inne niż wymienione w 17 05 03, do utwardzania powierzchni po rozkruszeniu odpadów (...). Zaznaczyć należy, że dopuszczalna maksymalna ilość odpadów do przyjęcia wynosi 0,2 Mg/m2 utwardzanej powierzchni. Zatem istnieje możliwość, dokonywania odzysku tego rodzaju odpadów bez konieczności uzyskania stosownego zezwolenia.

Natomiast po uzyskaniu zezwolenia na przetwarzanie odpadów, odpady o kodzie 17 05 04 można poddać procesowi odzysku poza instalacjami i urządzeniami zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 11 maja 2015 r. w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami2 pod następującymi warunkami do:

  1. wypełniania terenów niekorzystnie przekształconych,
  2. utwardzania powierzchni terenów, do których posiadacz ma tytuł prawny,
  3. budowy, przebudowy lub remontu budowli kolejowych i podtorzy, wałów, nasypów kolejowych i drogowych, podbudów dróg i autostrad, nieprzepuszczalnych wykładzin, czasz osadników ziemnych, rdzeni budowli hydrotechnicznych oraz innych budowli i obiektów budowlanych, w tym fundamentów,
  4. likwidacji zagrożeń pożarowych, takich jak samozapłony, w obiektach unieszkodliwiania odpadów wydobywczych będących w fazie eksploatacji i w fazie po zamknięciu (w tym zwałowiskach skał płonnych pochodzących z górnictwa węgla kamiennego),
  5. rekultywacji biologicznej zamkniętych obiektów unieszkodliwiania odpadów wydobywczych i zwałowisk skał płonnych pochodzących z górnictwa węgla kamiennego lub ich części (tak zwanej okrywy rekultywacyjnej).

Reasumując, ziemię pozyskaną z budów można zagospodarować poprzez przekazanie jej osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędących przedsiębiorcami albo poddać ją procesowi odzysku poza instalacjami i urządzeniami.

Jednocześnie informuję, że w Ministerstwie Klimatu i Środowiska nie są prowadzone prace legislacyjne dotyczące innych sposobów wykorzystania gleby i ziemi, niż tych obowiązujących w przepisach z zakresu gospodarki odpadami.

1Dz.U. z 2016 r. poz.93

2Dz. U. z 2015 r. poz.796

 

KRIR


POWIĄZANE

Początek kwietnia przyniósł dawno niewidziany wzrost cen benzyny na stacjach. Na...

Uszczelnić granice i zapewnić realną pomoc rolnikom w obliczu zagrożenia pryszcz...

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę