XVIII Dni Kukurydzy odbyły się 2 października w Skrzelewie (pow. Sochaczew). Dni Kukurydzy to ważne święto, które ma już swoją długą tradycję jak również wysoką renomę. Szybko rosnąca liczba patronów, wystawców i zwiedzających najlepiej świadczy o celowości jej organizowania. Tym bardziej, że początki intensywnej uprawy kukurydzy na terenach województw: mazowieckiego i łódzkiego sięgają lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia.
W trakcie Dni Kukurydzy zaprezentowano poletka demonstracyjne, obok pól produkcyjnych oraz maszyny do zbioru i uprawy kukurydzy, rozwiązania z zakresu precyzyjnego rolnictwa czy nawigacji. Dla wielu zainteresowanych rolników była to wyjątkowa okazja do porównania: upraw różnych odmian w liczbie prawie 100, jakości pracy poszczególnych maszyn, czy różnych procesów technologicznych.
- Dziś prezentując nowe osiągnięcia nauki i techniki, mówimy też o nowych zagrożeniach, jak omacnica prosowianka, stonka kukurydziana a ostatnio na tym terenie urazek kukurydziany, ze szkodników tradycyjnych: dziki, sarny, jelenie, łosie a ostatnio dołączyły bobry i czaple. To stało się bardzo poważnym problemem - powiedział Tadeusz Szymańczak, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Kukurydzy.
- Mam nadzieję, że w tak trudnych czasach i zmianach w rolnictwie, robimy rzeczy bardzo pożyteczne - zdobywamy wiedzę i przekazujemy ją Wam. Coraz więcej firm aktywnie współpracuje z nami, jednocześnie coraz więcej rolników chce korzystać z naszej wiedzy, a to dobry objaw. Praca i wysiłek naukowców, firm z branży rolniczej, różnych instytucji i urzędów, a także mediów przynosi właściwe i pożądane efekty, co widać w dniu dzisiejszym, ponieważ przybyli Państwo tak licznie na tą imprezę - zauważył Tadeusz Szymańczak z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.
Tegoroczne Dni Kukurydzy zaszczycili swoją obecnością m.in.:
Na Dniach Kukurydzy nie mogło też zabraknąć licznych konkursów, takich jak: Konkurs Wiedzy Rolniczej oraz Konkurs na Najatrakcyjniejsze Stoisko wystawienniczo-targowe z branży rolniczej.
W gronie laureatów Konkursu Wiedzy Rolniczej znaleźli się:
Wśród instytucji, osób, firm i organizacji zasłużonych w działalności badawczej i zajmujących się popularyzacją uprawy kukurydzy, puchary otrzymali:
Zwycięzcami Konkursu na Najatrakcyjniejsze Stoisko wystawienniczo-targowe z branży rolniczej przeprowadzonym podczas XVIII Dni Kukurydzy zostali:
COBORU
ppr.pl / Tadeusz Szymańczak, zdj. T. Szymańczak