W sezonie 2016/17 odnotowano wzrost światowej produkcji zbożowej. Natomiast w Unii Europejskiej wystąpił ok. 6% spadek zbiorów zbóż w ujęciu sezon do sezonu. Pomimo to na poziom cen na rynku unijnym oddziaływać będzie silna presja podażowa zbóż na świecie.
Według KE (raport z końca listopada br.) unijna produkcja zbożowa w bieżącym sezonie wyniosła 293 mln ton, tj. o ok. 6% mniej niż sezon wcześniej. Spadła przede wszystkim produkcja pszenicy miękkiej–ze 151,3 mln ton do 133,8 mln ton.
Strategie Grains w listopadowym raporcie podała szacunki tegorocznych zbiorów zbóż w UE w wysokości 295,3 mln ton, tj. o 4% mniej w porównaniu z ubiegłorocznym wynikiem. Zbiory pszenicy miękkiej zostały oszacowane na 135,7 mln ton, tj. o 10% mniej niż rok wcześniej. Unijna produkcja jęczmienia wyniosła 59,7 mln ton, tj. o 3% poniżej zeszłorocznego wyniku. Zbiory kukurydzy były co prawda o 5% wyższe niż rok wcześniej , w wysokości 59,6 mln ton, ale w dalszym ciągu taki poziom zbiorów należy uznać za stosunkowo niski. Zbiory pszenicy twardej durum oszacowano na 9,4 mln ton, tj. o 16% więcej niż przed rokiem.
W tym sezonie kraje basenu Morza Czarnego, a zwłaszcza Rosja, będą ostro konkurować o kluczowe rynki zbytu. Potwierdziły się wcześniejsze zapowiedzi urodzaju w tym rejonie. Według oficjalnych prognoz, zbiory zbóż w Rosji w sezonie 2016/17 osiągnęły nawet 118 mln ton, w tym pszenicy ok. 72 mln ton. Dobre wyniki tegorocznej produkcji zbożowej mają odnotowały też pozostałe kraje regionu, tj. Ukraina i Kazachstan. Wysoka podaż w połączeniu z ostrą konkurencją w eksporcie będą wpływać zniżkowo na kształtowanie się cen zbóż.
FAMMU / FAPA