MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Wylesianie w UE odroczone o rok

3 grudnia 2024
Wylesianie w UE odroczone o rok

Rada osiągnęła wstępne porozumienie z Parlamentem Europejskim w sprawie proponowanej ukierunkowanej zmiany rozporządzenia o wylesianiu, która odroczyła datę rozpoczęcia jego stosowania o 12 miesięcy. To wstępne porozumienie musi jeszcze zostać potwierdzone przez obie instytucje, zanim przejdzie przez formalną procedurę przyjęcia.

Dzięki temu odroczenie państwa trzecie, państwa członkowskie, podmioty i handlowcy będą w pełni przygotowani pod względem obowiązków w zakresie należytej staranności, tak by niektóre towary i produkty sprzedawane w UE lub wywożone z UE były wolne od wylesiania. Obejmuje to produkty wykonane z bydła, drewna, kakao, soi, oleju palmowego, kawy, kauczuku i niektórych produktów pochodnych.

Sprawne wdrożenie i pewność prawa

Rozporządzenie o wylesianiu obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., a jego przepisy mają obowiązywać od 30 grudnia 2024 r. Obaj współprawodawcy zgodzili się na wniosek Komisji dotyczący odroczenia daty rozpoczęcia stosowania rozporządzenia o rok (30 grudnia 2025 r.).

Zapewniłoby to pewność prawa, przewidywalność i wystarczająco dużo czasu na sprawne i skuteczne wdrożenie przepisów, w tym pełne ustanowienie systemów zasad należytej staranności obejmujących wszystkie odnośne towary i produkty.

Brak zmian merytorycznych

Zgodnie ze wstępnym porozumieniem ukierunkowana zmiana nie wpłynie na treść obowiązujących przepisów, które mają na celu zminimalizowanie wkładu UE w wylesianie i degradację lasów na całym świecie, umożliwiając jedynie wprowadzanie do obrotu w UE lub wywóz z UE produktów niepowodujących wylesiania.

Wstępne porozumienie będzie teraz musiało zostać zatwierdzone przez Radę i Parlament. Następnie zostanie ono formalnie przyjęte przez obie instytucje i opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE, tak aby mogło wejść w życie przed datą rozpoczęcia stosowania obecnego rozporządzenia (30 grudnia 2024 r.).

Wylesianie

Zdrowe lasy mają zasadnicze znaczenie dla ludzi i środowiska. Przepisy UE mają na celu ograniczenie globalnego wylesiania poprzez uregulowanie importu i eksportu towarów, których produkcja przyczynia się do utraty lasów na całym świecie.

Dlaczego lasy powinny być chronione

Lasy pokrywają 30% powierzchni lądowej Ziemi. Świadczą one szereg usług, które mają zasadnicze znaczenie dla zdrowia i dobrostanu ludzi oraz dla środowiska. Lasy są ostoją różnorodności biologicznej, w której żyje większość lądowych gatunków zwierząt, roślin i grzybów na całym świecie.

Ponadto lasy:

  • zapewnić czystą wodę
  • Dostarczanie surowców odnawialnych
  • stabilizują glebę i chronią przed klęskami żywiołowymi
  • zapewnić miejsca pracy, na przykład przy produkcji drewna, gospodarce leśnej lub działalności rekreacyjnej

Lasy odgrywają również kluczową rolę, jako pochłaniacze dwutlenku węgla, w łagodzeniu zmiany klimatu ze względu na ich zdolność do pochłaniania gazów cieplarnianych.

Lasy w UE wychwytują 10 proc. emisji gazów cieplarnianych w UE.

Dzisiejszy stan globalnego wylesiania

Według World Resources Institute co minutę na całym świecie traci się obszar leśny wielkości 10 boisk piłkarskich.

Głównym czynnikiem powodującym globalne wylesianie i degradację lasów jest ekspansja gruntów rolnych. Wzrost liczby ludności i rosnące zapotrzebowanie na żywność prowadzą do przekształcania lasów w pola uprawne oraz do zwiększonego nacisku na wydajność rolnictwa. Produkcja towarów takich jak olej palmowy i soja wiąże się z wysokimi kosztami dla lasów i środowiska.

Co UE robi w sprawie wylesiania?

Szereg inicjatyw i aktów prawnych UE przyczynia się do zachowania i ochrony lasów.

Polityka i przepisy UE dotyczące wylesiania obejmują:

  • Produkty niepowodujące wylesiania
  • Strategia leśna
  • Strategia ochrony różnorodności biologicznej i prawo odbudowy zasobów przyrodniczych
  • Przepisy dotyczące użytkowania gruntów i leśnictwa

Produkty niepowodujące wylesiania

UE wprowadziła przepisy mające na celu uregulowanie wchodzenia na rynek UE i wywozu z UE towarów, które przyczyniają się do globalnego wylesiania i degradacji lasów. Przepisy gwarantują, że produkty te i ich łańcuchy dostaw są "wolne od wylesiania".

Jest to pierwsza tego typu ustawa na świecie.

Wymienione towary to:

  • bydło
  • kakao
  • kawa
  • olej palmowy
  • guma
  • Sojowy
  • drewno

Przepisy mają również zastosowanie do szeregu produktów pochodnych, takich jak czekolada, meble, papier z nadrukiem i wybrane pochodne oleju palmowego (stosowane na przykład jako składniki produktów higieny osobistej).

Celem przepisów UE jest zminimalizowanie ryzyka wylesiania i degradacji lasów w UE związanego z konsumpcją towarów wymienionych w wykazie. Bez tych przepisów UE mogłaby spowodować wylesianie ponad 248 000 hektarów rocznie, co stanowi obszar prawie tak duży jak terytorium Luksemburga.

Nowe rozporządzenie ustanawia obowiązkowe zasady należytej staranności dla wszystkich handlowców, którzy wprowadzają do obrotu, udostępniają lub wywożą wymienione towary z rynku UE. Handlowcy są zobowiązani do śledzenia sprzedawanych przez nich produktów aż do działki, na której zostały wyprodukowane (na podstawie zdjęć satelitarnych i współrzędnych GPS). Ma to na celu zapewnienie, że nie są one produkowane na terenach wylesionych lub zdegradowanych. System cyfrowy dostarcza władzom informacji o pochodzeniu produktów.

System analiz porównawczych przypisuje krajom UE i krajom spoza UE poziom ryzyka związanego z wylesianiem i degradacją lasów. Kategoria ryzyka służy do określenia poziomu szczegółowych obowiązków podmiotów i organów państw członkowskich w zakresie przeprowadzania inspekcji i kontroli.

Przepisy uwzględniają ochronę praw człowieka związanych z wylesianiem. Zawierają one również przepisy dotyczące kar dla przedsiębiorców nieprzestrzegających przepisów i wspierają ściślejszą współpracę z krajami partnerskimi.

Zasady te będą:

  • ograniczenie globalnego wylesiania i degradacji lasów
  • Adres Nielegalne pozyskiwanie drewna
  • ochrona różnorodności biologicznej i zdolności lasów do wychwytywania CO2

Po wstępnym porozumieniu w sprawie rozporządzenia osiągniętym przez Radę i Parlament Europejski w grudniu 2022 r. Rada przyjęła przepisy w maju 2023 r.

W październiku 2024 r. Rada uzgodniła poprawkę odraczającą datę rozpoczęcia stosowania rozporządzenia, którą następnie potwierdzono w listopadzie 2024 r. Rada i Parlament Europejski wstępnie uzgodniły tę zmianę w grudniu 2024 r.

Strategia leśna UE

W lipcu 2021 r. Komisja Europejska opublikowała strategię leśną UE 2030, jako jeden z flagowych elementów Europejskiego Zielonego Ładu. Strategia ma przyczynić się do redukcji emisji gazów cieplarnianych netto w UE o co najmniej 55 proc. do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r.

Strategia ma na celu zwiększenie powierzchni i jakości europejskich lasów oraz poprawę ich odporności na wyzwania, takie jak zmiana klimatu, przy jednoczesnym wspieraniu społeczności, których źródła utrzymania zależą od leśnictwa.

konkluzjach Rady w sprawie strategii leśnej, zatwierdzonych w listopadzie 2021 r., unijni ministrowie rolnictwa i rybołówstwa podkreślili:

  • zasadnicza rola lasów dla zdrowia ludzi i zwierząt, a także dla środowiska naturalnego
  • Rola lasów w przechodzeniu na zieloną, neutralną dla klimatu i konkurencyjną biogospodarkę o obiegu zamkniętym
  • konieczność znalezienia równowagi między środowiskowymi, społecznymi i gospodarczymi aspektami zrównoważonej gospodarki leśnej

Unijna strategia ochrony różnorodności biologicznej i prawo o odbudowie zasobów przyrodniczych

W unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030, przedstawionej przez Komisję w maju 2020 r. i zatwierdzonej przez Radę w październiku 2020 r., określono działania, które mają przyczynić się do ochrony lasów i ich różnorodności biologicznej.

Ustawa o odbudowie zasobów przyrodniczych, przyjęta w czerwcu 2024 r. przez Radę i obecnie obowiązująca, ma na celu zwiększenie różnorodności biologicznej lasów.

Przepisy dotyczące użytkowania gruntów i leśnictwa

Dzięki pakietowi "Gotowi na 55" i przeglądowi rozporządzenia UE w sprawie użytkowania gruntów, zmiany użytkowania gruntów i leśnictwa (LULUCF) UE wyznaczyła nowy cel na 2030 r. w zakresie usuwania dwutlenku węgla. Zwiększy to naturalne pochłaniacze dwutlenku węgla w UE, do których należą drzewa i rośliny.

 

Geneza

Rozporządzenie w sprawie wylesiania zostało przyjęte w 2023 r. i ustanawia przepisy gwarantujące, że produkty pochodzące z niektórych towarów, które są wprowadzane do obrotu w UE lub wywożone z UE, nie spowodowały wylesiania lub degradacji lasów podczas ich produkcji, zostały wyprodukowane zgodnie z odpowiednimi przepisami kraju produkcji i były objęte oświadczeniem o dołożeniu należytej staranności.

Komisja przedłożyła wniosek w sprawie odroczenia daty rozpoczęcia stosowania rozporządzenia o wylesianiu w odpowiedzi na obawy wyrażone przez państwa członkowskie, państwa trzecie, handlowców i podmioty, że do 31 grudnia 2024 r. mogą nie przestrzegać w pełni przepisów.

16 października 2024 r. Rada uzgodniła stanowisko w sprawie nowelizacji unijnego rozporządzenia o wylesianiu, odraczając datę jego rozpoczęcia stosowania o 12 miesięcy. 20 listopada 2024 r. Rada potwierdziła swoje poparcie dla proponowanej ukierunkowanej zmiany unijnego rozporządzenia o wylesianiu.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę