13 września 2022 r. Parlament Europejski przyjął sprawozdanie w sprawie Strategii Leśnej UE do 2030 r. (sprawozdawczyni, eurodeputowana Ulrike Müller), które odzwierciedla kilka ważnych poglądów i obaw wyrażonych przez Europejskich właściciele lasów oraz przez państwa członkowskie. W przeciwieństwie do propozycji Komisji, w sprawozdaniu Parlamentu przyjęto zrównoważone podejście do zrównoważonej gospodarki leśnej.
Sprawozdanie Parlamentu Europejskiego traktuje lasy w sposób zrównoważony, ze względu na wszystkie ich trzy funkcje:
– społeczną,
- gospodarczą
- środowiskową
– oraz podkreśla ich wielofunkcyjność.
Co ważne, przyznaje, że różne warunki i typy lasów mogą wymagać różnych podejść do zarządzania i podkreśla pilną potrzebę zwiększenia zdolności do adaptacji do zmian klimatu.
W sprawozdaniu wielokrotnie podkreślano, że strategia i jej wdrażanie muszą być spójne z pracami podejmowanymi przez FOREST EUROPE i organizacje międzynarodowe oraz w pełni respektować zasadę pomocniczości.
Wreszcie, co nie mniej ważne, podkreśla centralną rolę właścicieli i zarządców lasów oraz ich potrzebę dużej elastyczności w ich praktykach zarządzania lasami.
Europejscy właściciele lasów mają nadzieję i ufają, że Komisja należycie rozważy te ważne punkty i apele zgłoszone przez Parlament Europejski w kolejnych krokach w kierunku wdrożenia strategii leśnej UE do 2030 r.
oprac, e-mk ppr.pl na podst. PE