Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wniosek KRIR o przywrócenie 8%VAT na nasienie zwierząt

23 lipca 2020
Wniosek KRIR o przywrócenie 8%VAT na nasienie zwierząt

Zarząd KRIR realizując wniosek przyjęty na IV Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych w dniu 30.06.2020 r. wystąpił 22 lipca 2020 r. do Ministra Finansów o przywrócenie 8% preferencyjnej stawki VAT na nasienie zwierząt hodowlanych, w tym bydła i trzody chlewnej. Wcześniej Zarząd występował w tej sprawie do Premiera Mateusza Morawickiego, Ministra Finansów oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W piśmie zwrócono uwagę, że podczas prac nad zmianą matrycy stawek VAT oraz sposobem klasyfikacji towarów doszło, zdaniem samorządu rolniczego do przeoczenia polegającego na wyłączeniu z zakresu towarów objętych preferencyjną stawką VAT 8% nasienia klasyfikowanego dotychczas w PKWiU 2008 pod pozycją 01.42.20.0 w ramach grupowania 01.4 o nazwie „Zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego". Do dnia 1 lipca 2020 r. produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym również nasienie bydlęce i trzody chlewnej, sklasyfikowane w ramach grupowania 01.4 PKWiU 2008, były objęte stawką 8%. Natomiast od dnia 1 lipca 2020, na podstawie nowej matrycy stawek VAT, nasienie bydlęce i trzody chlewnej, zostało wyłączone z zakresu stosowania preferencyjnej stawki VAT i podlega opodatkowaniu stawką VAT 23%.

Podwyższenie stawki VAT niewątpliwie uderzy w polską produkcję zwierzęcą, ponieważ większość polskich rolników, w tym hodowców, funkcjonuje jako rolnicy ryczałtowi, którzy nie mają możliwości odliczenia podatku VAT od nabywanych towarów i usług. Podwyższenie ww. stawki VAT o 15% postawi polskich polskich producentów w znacznie gorszej sytuacji rynkowej wobec producentów zagranicznych. Obecnie firmy z Niemiec, Belgii i Francji mają bardzo silną pozycję na polskim rynku, a zmiana VAT dla polskich hodowców doprowadzi do upadku polskich firm.

Również w opinii Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi konieczne jest przywrócenie w odniesieniu do nasienia bydlęcego i pozostałego o kodzie CN 0511 10 00 możliwości stosowania 8% stawki VAT, tak jak dotychczas (zał. pismo MRiRW znak BHZ.eoz.862.53.2020.2.ek.).

Przedstawiając powyższe Zarząd KRIR zwraca się bezpośrednio do Ministra Finansów o pilne wprowadzenie przepisów, które przywrócą 8% stawkę VAT na produkowane w Polsce nasienie zwierząt.

 

krir.pl


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę