europejskie forum rolników 2025

We Francji trwają rozliczenia po wyborach do Izb Rolniczych

26 marca 2025
We Francji trwają rozliczenia po wyborach do Izb Rolniczych

Tydzień po utworzeniu nowego biura Izby Rolniczej, wybrani przedstawiciele FNSEA z całej Francji spotkają się we wtorek 25 marca na trzydniowej mszy świętej dla związków zawodowych. W porządku obrad: przyszła WPR, uproszczenie procedur administracyjnych... i wyników wyborów. Nie ma jednak mowy o przystąpieniu do inwentaryzacji, mimo że związek większościowy stracił kilkanaście pokoi.

FNSEA (Fédération Nationale des Syndicats d'Exploitants Agricoles) jest największą francuską organizacją, która reprezentuje rolników. Jej polskie tłumaczenie to Krajowa Federacja Związków Posiadaczy Rolnych.

Zadania FNSEA 

  • Reprezentowanie 20 000 lokalnych związków rolniczych i 22 federacji regionalnych
  • Zarządzanie systemem rolniczym Francji
  • Wspieranie rolników jako części rozwiązania problemu zmian klimatycznych
  • Wspieranie celu UE w zakresie osiągnięcia zerowych emisji netto do 2050 roku

 Zaangażowanie FNSEA

 FNSEA jest zaangażowana w zarządzanie systemem rolniczym Francji od 50 lat. Jej interesy obejmują: Interesy regionalne, Kategorie rolników, Stowarzyszenia specjalistyczne, Wsparcie dla pracowników

FNSEA jest największą unią rolniczą we Francji i ma silny wpływ na system rolniczy tego kraju. 

Na krajowym zjęździe (25 marca 2025) w Grenoble FNSEA deklaruje że trzyma się razem po porażce wyborczej- donosi CONTEXTE.

"Musimy przywrócić wewnętrzne zaufanie". Na konferencji prasowej, która odbyła się w połowie marca, ton nadał Arnaud Rousseau. Przewodniczący większościowego związku zawodowego rozpoczął swoją introspekcję po słabych wynikach wyborów zawodowych w styczniu, które wstrząsnęły twierdzą FNSEA. Sprzymierzona z Młodymi Rolnikami, FNSEA po raz pierwszy spadła poniżej granicy 50% i traci grunt pod nogami w prawie wszystkich departamentach (przeczytaj nasz artykuł). W Isère, gdzie w tym roku odbywa się kongres, duet FNSEA-JA stracił nawet blisko 12 punktów.

Począwszy od otwarcia 79. kongresu we wtorek, wybrani urzędnicy krajowi oraz przedstawiciele federacji departamentalnych i regionalnych oraz specjalistycznych stowarzyszeń spotkają się za zamkniętymi drzwiami, aby wyciągnąć wnioski z wyborów. Czy obszary zajmujące się hodowlą zwierząt gospodarskich głosowały bardziej za Koordynacją Obszarów Wiejskich (RC) niż za obszarami zbóż? A co ze strefami pośrednimi? Jak wytłumaczyć klęskę w Indre-et-Loire, w Tarn czy w Ardenach, która zaskoczyła wielu? "Debata została przeniesiona na szczebel krajowy, podczas gdy te wybory pozostają bardzo resortowe, z kwestiami lokalnymi" – mówi Arnaud Rousseau, który zamierza pozostać uprzywilejowanym rozmówcą władz publicznych.

W rozmowie telefonicznej z François Bayrou
Aby udowodnić swoje wpływy, prezydent FNSEA zadbał o to, by nie stanąć przed swoją siecią z pustymi rękami. 19 marca premier François Bayrou rozmawiał z nim w szczególności na temat włączenia projektu ustawy Duplomba do Zgromadzenia Narodowego. W związku z tym jej rozpatrzenie powinno odbyć się 28 kwietnia, trzy tygodnie przed terminem wyznaczonym przez rząd. To zwycięstwo, które Unia przypisuje swojej karierze, powinno ułatwić wizytę minister rolnictwa Annie Genevard, która ma zamknąć to wydarzenie.

Krytykowany przez organizacje pozarządowe i Ministerstwo Transformacji Ekologicznej tekst powraca do dwóch emblematycznych tekstów odnoszących się do pestycydów: ustawy o różnorodności biologicznej z 2016 r. i ustawy Égalim z 2018 r. Ponowne zezwolenie na stosowanie neonikotynoidów i reforma ANSES są z niecierpliwością oczekiwane przez producentów owoców i warzyw, z orzechami laskowymi na czele, oraz przez plantatorów buraków. Rolnicy zajmujący się hodowlą zwierząt gospodarskich i hodowcami zbóż liczą również na to, że ustawa ta ułatwi budowę budynków inwentarskich i magazynów wody.

O ile uchwalenie tej ustawy mogło wyglądać jak spacerek po parku w Senacie, o tyle jej przyjęcie w Zgromadzeniu zapowiada się znacznie bardziej niebezpiecznie, ze względu na zastrzeżenia bloku centralnego, na czele z MoDem. Przesłanie, które wysyła Arnaud Rousseau, jest zatem jasne. Bezwarunkowe poparcie aktywistów jest niezbędne, aby udało się przekonać posłów do głosowania za tekstem w przyszłym miesiącu.

Zachowana wiarygodność Arnauda Rousseau
Na poziomie gospodarczym nie jest tak źle. Niektóre wskaźniki są nawet zielone w kilku sektorach, takich jak hodowcy trzody chlewnej i bydła, rolnicy uprawiający ziemniaki, a nawet plantatorzy buraków. Od lata ubiegłego roku ceny produktów rolnych są generalnie wyższe niż koszty, zgodnie z najnowszymi prognozami gospodarczymi INSEE.

Na podstawie tej oceny wydaje się, że wewnętrzne kwestionowanie strategii lub metody Rousseau nie znajduje się w porządku obrad kongresu. Z kilkoma zmianami, takimi jak pomysł reinwestycji na poziomie kantonalnym w celu lepszego rozpowszechnienia postępów poczynionych na szczeblu krajowym.

Dla większości szefów FNSEA nie ma mowy o przypisywaniu odpowiedzialności za wyniki wyborów swojemu liderowi, który w trakcie kampanii był krytykowany za swój profil "agrobiznesmena" z wieloma kapeluszami. Tuż po wyborach rolnik uprawiający zboże z Sekwany i Marny zdobył zaufanie zarządu, mimo że osiem osób wstrzymało się od głosu, jak zauważa Mediapart. "Nacisk RC zmusza nas do zadawania sobie pytań. Ale nie zamierzamy zmieniać naszego DNA w tym wszystkim" – ostrzega Éric Frétillère, prezes Irrigants de France, stowarzyszenia zrzeszającego wyspecjalizowane stowarzyszenie producentów kukurydzy. "Negocjacje z rządem wymagają subtelności i to nie tony wyrzuconego obornika sprawy do przodu. A Arnaud Rousseau pozostaje najbardziej wiarygodny" – mówi rolnik uprawiający kukurydzę z Dordogne.

Stanowisko to podziela były prezes FDSEA Haute-Loire, obecnie senator LR, Laurent Duplomb, dla którego prezes grupy Avril nie był niezasłużony i udało mu się bronić ogólnego interesu rolników. Świadczą o tym liczne ulgi podatkowe dla rolników w wysokości 400 mln euro przewidziane w budżecie na 2025 r. oraz udany lobbing na rzecz ostatecznego przyjęcia ustawy o orientacji rolnej, tuż przed Salonem Rolniczym w Paryżu. A jeśli chodzi o wybory, urzędnicy FNSEA nalegają, aby 84 izby pozostały kierowane przez FNSEA (ze 102) do 2031 roku. Do najnowszych: Izba Regionalna Nowej Akwitanii, regionu, w którym Koordynacja Obszarów Wiejskich miała nadzieję na zwycięstwo.

Odbudowa jedności wokół WPR?
Do tych kwestii francusko-francuskich dochodzą jeszcze kwestie europejskie. Obrona budżetu rolnego powinna być dla Arnauda Rousseau nową szansą na zmobilizowanie swoich żołnierzy. Komisja Europejska planuje połączenie WPR i innych programów sektorowych w jeden fundusz, podzielony na plany krajowe. Jeśli reforma zostanie zatwierdzona przez państwa, samo istnienie odrębnej polityki rolnej może zostać zakwestionowane, ku wielkiemu niezadowoleniu FNSEA. "Naszym priorytetem jest uratowanie europejskiego budżetu rolnego w obliczu wydatków na obronę i uniknięcie renacjonalizacji budżetów" – ostrzega Franck Sander, wiceprzewodniczący FNSEA odpowiedzialny za sprawy europejskie i przewodniczący Generalnej Konfederacji Plantatorów Buraków (CGB).

"Jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o dystrybucji kredytów" – mówi wybrany urzędnik. Należy zatem odłożyć na bok zwyczajowe – niekiedy gorące – debaty między sektorami, między rolnikami a producentami zbóż, a także w ramach sektorów, na temat dystrybucji kopert na WPR. Przynajmniej na kilka miesięcy.

 

 


oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło_ COTEXTE


POWIĄZANE

Kwas solny to jeden z najważniejszych i najbardziej wszechstronnych kwasów stoso...

W marcu największy wzrost eksportu drogowego ukraińskich produktów rolnych odnot...

Rada uzgadnia stanowisko w sprawie mechanizmu "zatrzymania zegara", który ma zwi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę