Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

„Warzywa i owoce – nie zaszkodzi zjeść!” – dzieci już to wiedzą!

13 października 2017

Jak pszczoły pomagają przy produkcji żywności? Czy bakterie mogą być niezbędne dla naszego życia? W jaki sposób działa układ trawienny człowieka? Odpowiedzi na te i inne pytania poznali zwycięzcy konkursu „Warzywa i owoce – nie zaszkodzi zjeść!”

 

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin od trzech lat prowadzi kampanię „W ochronie koniecznej”. Jej celem jest informowanie o współczesnych sposobach produkcji roślinnej i nowoczesnym rolnictwie, w którym stosowane są środki ochrony roślin. W ramach tych działań Stowarzyszenie od dwóch lat organizuje konkurs dla uczniów szkół podstawowych pt. „Warzywa i owoce – nie zaszkodzi zjeść!”. Celem konkursu jest zaszczepienie dobrych nawyków żywieniowych oraz uświadomienie uczniom, że warzywa i owoce są, zgodnie z najnowszą piramidową żywieniową, podstawą zbilansowanej diety, a ich konsumpcja stanowi warunek zdrowia i rozwoju każdego człowieka.


Do wzięcia udziału w tegorocznej edycji konkursu zostało zaproszonych ponad 650 szkół z całego województwa pomorskiego. Spośród nadesłanych prac jury wybrało trzy najbardziej pomysłowe.

 

Trzy zwycięskie klasy wzięły udział w nagrodę w warsztatach edukacyjnych Baylab w Gdańsku. W trakcie zajęć dzieci mogły dowiedzieć się, w jaki sposób pszczoły pomagają w produkcji żywności, jak jest zbudowany układ krwionośny i pokarmowy człowieka oraz czym są złudzenia optyczne. Dodatkowo każda szkoła, z której pochodzą zwycięskie klasy, otrzymała pomoce naukowe do pracowni przyrodniczej.


Laureatami konkursu zostały:

  • Szkoła Podstawowa w Kornem im. rtm. Witolda Pileckiego,

  • Szkoła Podstawowa nr 8 w Wejherowie,

  • Szkoła podstawowa nr 8 im. Mikołaja Kopernika w Malborku.

 

 

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kornem opracowali przepis na zielony koktajl pełen witamin. Zorganizowali również happening pod hasłem „Warzywa i owoce – nie zaszkodzi zjeść!”, który odbył się podczas Powiatowego Dnia Ziemi w Kościerzynie.

 

Klasa 5c ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Wejherowie wykonała natomiast owocowe szaszłyki, które były rozdawane na zorganizowanym w szkole happeningu. Klasa przygotowała także kolorowe transparenty, które miały zachęcać innych uczniów do konsumpcji warzyw i owoców.

 

Uczniowie z klasy 6a ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Mikołaja Kopernika w Malborku przygotowali sałatki owocowe i warzywne. Cały proces został zaprezentowany w formie fotorelacji.

 

Warsztaty zostały przeprowadzone przez salon popularno-naukowy Baylab firmy Bayer. To multimedialne laboratorium, w którym młodzi ludzie mogą poszerzać swoją wiedzę z zakresu nauk medycznych i przyrodniczych, łącząc naukę z zabawą.


Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin


Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR) reprezentuje branżę środków ochrony roślin. PSOR realizuje projekty mające na celu kompleksową informację i edukację na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego stosowania środków ochrony roślin. PSOR jest właścicielem i koordynatorem Systemu Zbiórki Opakowań PSOR. W imieniu firm wprowadzających na rynek środki ochrony roślin, prowadzi ogólnopolską kampanię edukacyjną pod hasłem „Liczy się każde opakowanie”.Stowarzyszenie promuje również bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin pod hasłem „Nie tylko plony potrzebują ochrony”. W 2015 roku PSOR rozpoczął ogólnopolską kampanię edukacyjną „W ochronie koniecznej”. Jej celem jest informowanie o współczesnych sposobach produkcji roślinnej i nowoczesnym rolnictwie, w którym stosuje się środki ochrony roślin.



Biuro prasowe PSOR


POWIĄZANE

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...

Świadczenie 500 plus, a od początku 2024 roku podwyższone do 800 plus, wypłacane...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę