Mazurskie Nadleśnictwo Czerwony Dwór przystosowało piwnice na swoim terenie na miejsca zimowania dla nietoperzy. Prace zostały dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
Jak poinformował PAP sekretarz nadleśnictwa Tomasz Łaskowski, w celu poprawy warunków zimowania nietoperzy przysposobiono siedem piwnic zlokalizowanych na gruntach Skarbu Państwa w okolicach Uroczyska Borek i Lasach Skaliskich. Po wykonaniu prac murarskich zamontowano tam nowe drewniane drzwi i klapy na okienkach piwnic, a pod stropem umieszczono tzw. cegły dziurawki, zwiększające ilość dogodnych miejsc schronienia dla nietoperzy.
Wejścia do piwnic oznakowano tabliczkami z napisem: "Zimowisko nietoperzy - pożytecznych ssaków. Proszę uszanuj to miejsce - nadleśniczy". Prace kosztowały ponad 15 tys. zł, a nadleśnictwo otrzymało na ten cel dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
Zimujące nietoperze potrzebują pomieszczeń o stałej temperaturze i wysokiej wilgotności powietrza. Hibernujące osobniki znacznie obniżają temperaturę ciała, co spowalnia ich procesy życiowe. Do nastania wiosny korzystają jedynie z podskórnych zapasów tłuszczu, zgromadzonych jesienią.
To nie pierwsza tego typu inwestycja na Warmii i Mazurach. W poprzednich latach na zimowe schronienia dla nietoperzy zaadoptowano m.in. kilkadziesiąt ziemianek po opustoszałych gospodarstwach i bunkry dawnej kwatery głównej dowódcy Luftwaffe Hermanna Goeringa w Kumieciach, k. Gołdapi na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej.
Największe znane chiropterologom (badaczom nietoperzy) zimowiska nietoperzy w regionie znajdują się w jednym z podziemnych kanałów burzowych w Olsztynie oraz w kompleksach bunkrów z czasów II wojny światowej - dawnej kwaterze Adolfa Hitlera "Wilczy Szaniec", k. Gierłoży oraz w Kwaterze Głównej Wehrmachtu w Mamerkach nad Kanałem Mazurskim.
Za najważniejsze hibernakulum nietoperzy, czyli miejsce ich zimowego snu, w kraju uważany jest rezerwat "Nietoperek" - podziemia Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego w Lubuskiem, gdzie zimuje nawet 38 tys. tych ssaków.
Wszystkie gatunki nietoperzy są objęte w Polsce całoroczną, ścisłą ochroną gatunkową. Prawo zakazuje ich płoszenia, przetrzymywania, zabijania oraz niszczenia siedlisk i kryjówek.
Marcin Boguszewski (PAP)