MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Umowa handlowa UE z Kolumbią, Peru i Ekwadorem

15 października 2024
Umowa handlowa UE z Kolumbią, Peru i Ekwadorem

Rada Europy przyjęła wczoraj decyzję o zawarciu umowy handlowej między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi z jednej strony, a Kolumbią i Peru z drugiej strony, a także decyzję o zawarciu protokołu dotyczącego przystąpienia Ekwadoru do tej umowy.

Jest to ostatni etap procesu ratyfikacji umowy, w ramach którego UE i te kraje andyjskie zobowiązują się do ścisłych, długoterminowych stosunków handlowych, obejmujących również usługi, własność intelektualną, zamówienia publiczne i prawa człowieka. Umowa umożliwia stopniowe otwieranie rynków, co zwiększy wymianę handlową i inwestycje między stronami.

Chociaż większość umowy jest tymczasowo stosowana od 2013 r., jej zawarcie umożliwi pełne wdrożenie umowy od 1 listopada 2024 r., co zapewni większy stopień pewności prawa w odniesieniu do tych stosunków handlowych.

- Celem prezydencji węgierskiej jest wspieranie ściślejszej współpracy między krajami Europy i Ameryki Południowej. Wysiłki te mają na celu zapobieżenie ponownemu rozdrobnieniu świata i ochronę naszego podstawowego interesu, jakim jest utrzymanie wolnego handlu światowego i silnej gospodarki światowej. Wejście w życie tej umowy wzmocni stosunki handlowe i inwestycyjne z Kolumbią, Peru i Ekwadorem. Przyczyni się to do dalszego stymulowania wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy, a jednocześnie poprawi warunki dla przedsiębiorstw po obu stronach.- Minister Spraw Zagranicznych i Handlu Péter Szijjártó.

UE jest trzecim co do wielkości partnerem handlowym i głównym inwestorem w krajach andyjskich. W 2023 r. całkowita wartość wymiany handlowej UE z krajami andyjskimi wyniosła około 33 mld euro.

Korzyści płynące z umowy handlowej obejmują:

  • otwarcie rynków dla towarów, usług, zamówień publicznych i inwestycji
  • lepsze warunki handlu dzięki nowym przepisom o barierach pozataryfowych, konkurencji, przejrzystości i prawach własności intelektualnej
  • bardziej stabilne i przewidywalne otoczenie dla przedsiębiorstw z dwustronnym mechanizmem rozstrzygania sporów i systemem mediacji w odniesieniu do barier pozataryfowych
  • uzgodnienia dotyczące współpracy w zakresie konkurencyjności, innowacji, modernizacji produkcji, ułatwień w handlu i transferu technologii
  • kompleksowy rozdział dotyczący handlu i zrównoważonego rozwoju, w którym zawarto zobowiązania mające na celu zapewnienie wysokiego poziomu ochrony pracy i środowiska, który obejmuje przejrzysty system arbitrażowy i procedury współpracy ze społeczeństwem obywatelskim

Przystąpienie Ekwadoru

Umowa handlowa z Kolumbią i Peru przewidywała możliwość przystąpienia innych krajów andyjskich.

Ekwador podjął decyzję o przystąpieniu do umowy handlowej, a protokół przystąpienia Ekwadoru został podpisany w listopadzie 2016 r. i jest tymczasowo stosowany od 1 stycznia 2017 r.

W dniu wczorajszym Rada przyjęła również decyzję w sprawie zawarcia protokołu przystąpienia Ekwadoru do umowy handlowej między UE a Kolumbią i Peru, która jest również ostatnim etapem tej procedury ratyfikacyjnej.

Co dalej?

Umowa handlowa z Kolumbią i Peru oraz wspomniany protokół uwzględniający przystąpienie Ekwadoru mają wejść w życie 1 listopada 2024 r.

Geneza

Umowa handlowa z Kolumbią i Peru została podpisana 26 czerwca 2012 r. w Brukseli.

Parlament Europejski wyraził zgodę na zawarcie umowy handlowej w dniu 11 grudnia 2012 r.

Umowa jest tymczasowo stosowana w stosunkach z Peru i Kolumbią odpowiednio od dnia 1 marca i dnia 1 sierpnia 2013 r., z wyjątkiem art. 2, art. 202 ust. 1, art. 291 i art. 292 odnoszących się do części umowy odnoszących się do rozbrojenia i nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia, praw i obowiązków istniejących na mocy konwencji paryskiej i porozumienia TRIPS, postępowań administracyjnych oraz kontroli i odwołań.

6 maja 2024 r. zakończono procedury ratyfikacji umowy handlowej przez państwa członkowskie.

Protokół przystąpienia do umowy handlowej z Kolumbią i Peru uwzględniający przystąpienie Ekwadoru do umowy o handlu został podpisany 11 listopada 2016 r. w Brukseli.

Parlament Europejski wyraził zgodę na zawarcie protokołu 14 grudnia 2016 r.

Protokół jest tymczasowo stosowany między UE a Ekwadorem od dnia 1 stycznia 2017 r., a między Kolumbią a Peru odpowiednio od dnia 1 grudnia 2017 r. i dnia 1 listopada 2017 r., z wyjątkiem art. 2, art. 202 ust. 1 oraz art. 291 i 292 umowy.

15 lipca 2024 r. zakończono procedury ratyfikacji protokołu przez państwa członkowskie.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę