W okresie styczeń – maj 2019 roku Ukraina wyeksportowała łącznie o 79,3 proc. więcej jaj w skorupkach porównujac r/r. Wolumenowo eksport wyniósł 66 tys. ton. Wartość tej sprzedaży podaje się na 56,9 mln USD (+67 proc. r/r). W strukturze geograficznej przykuwa uwagę fakt, że Łotwa nadal utrzymuje się w trójce najlepszych klientów, po Zjednoczonych Emiratach Arabskich (26,8 proc.) i Iraku (23,3 proc.).
O zaskakującym awansie Łotwy donosiliśmy w marciu tego roku. Wówczas uznaliśmy, że zjawisko to nie do końca jest szokujące. Obserwując kilkuletnie skuteczne działania Ukrainy w UE należało się spodziewać, że z biegiem czasu w gronie kluczowych odbiorców zaczną pojawiać się kraje unijne. Należy sądzić, że dynamiczny rozwój współpracy handlowej z Łotwą znajduje uzasadnienie w istniejących powiązaniach kapitałowych ukraińskiej firmy Ovostar Union w tym rejonie Europy. Mowa o udziałach w spółkach zależnych i planowanych inwestycjach ukraińskiej firmy w kompleks drobiarski na Łotwie.
W roku 2018 kraje unijne sprowadziły z tak zwanych państw trzecich łącznie 26,8 tys. ton jaj w skorupkach i przetworów, czyli o 19 proc. więcej porównując r/r. Ponad 50 proc. dostaw pochodziło właśnie z Ukrainy – w ujęciu wolumenowym przywóz ze Wschodu wyniósł 13,8 tys. ton. Dla porównania, ze Stanów Zjednoczonych tylko 6,5 tys. ton (- 44 proc. r/r), a z Argentyny 1,9 tys. ton (-34 proc.). Faktem jest, że w 2018 roku o 353 proc. wzrósł przywóz z Ukrainy. Istotniejsze jednak jest to, że cały czas zwiększa się w asortymencie importowym udział jaj w skorupkach.
Na liście przetworów jajecznych niedościgniony wolumenowo pozostaje proszek jajeczny. Wspomniany produkt miał 68 proc. udział w strukturze całkowitego wolumenu wywozu z Ukrainy do UE w ubiegłym roku. Można powiedzieć, że Ukraina zepchnęła Amerykanów na boczny tor w sprzedaży proszku jajecznego na rynku UE.
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz