W kwietniu ukaże się adresowany do polskich winiarzy podręcznik "Ochrona winorośli" autorstwa Janusza Mazurka. Książka jest kompendium wiedzy na temat ochrony winorośli. Wydała ją Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis w Jaśle.
"Poważnym problemem dla rozwijającego się od kilkunastu lat dynamicznie polskiego winiarstwa jest brak fachowej literatury dotyczącej ochrony winorośli. Nasi winiarze zmuszeni są do korzystania z wzorców zagranicznych, głównie słowackich, czeskich i niemieckich. Niestety nie uwzględniają one specyfiki polskich warunków klimatycznych, jak również dostępności środków ochrony roślin" – powiedział PAP Life Roman Myśliwiec z fundacji Galicja Vitis.
Jego zdaniem, podręcznik Janusza Mazurka pomoże właścicielom winnic "niezależnie od tego czy są to kilkuarowe czy kilkunastohektarowe gospodarstwa". "Książka jest bogato ilustrowana kolorowymi fotografiami i użytecznymi tabelami" – dodał Myśliwiec.
Janusz Mazurek ukończył Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu; uzyskał tam tytuł doktora nauk rolniczych w specjalności ochrona roślin. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego, Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych oraz Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu. Prowadzi zajęcia z ochrony winorośli na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu oraz Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle.
Podkarpacie należy do ważniejszych w Polsce regionów winiarskich. Istnieje tam blisko 150 winnic, które zajmują 150 ha. Przeciętne gospodarstwo winiarskie na Podkarpaciu zajmuje 20-40 arów. Przeważają odmiany odporniejsze, sprawdzone w lokalnym klimacie.
Początki uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia sięgają X-XI wieku, świadczą o tym m.in. lokalne nazwy geograficzne: Winna Góra, Winnica czy Winne, szczególnie liczne na pogórzach karpackich.
Winiarstwo na tych terenach stopniowo zanikało w XVI i XVII stuleciu, w dużej mierze za sprawą konkurencji win węgierskich, które wówczas zaczęły być masowo przywożone do Polski.
Uprawa winorośli powróciła na Podkarpacie w połowie lat 80. ubiegłego wieku. Najwięcej winnic jest w okolicach Jasła i Krosna.
(PAP Life)