Rada zatwierdziła porozumienie z Wielką Brytanią w sprawie uprawnień do połowów ponad 80 całkowitych dopuszczalnych połowów (TAC) stad zarządzanych wspólnie przez UE i Wielką Brytanię na mocy umowy o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią (TCA). Umowa zabezpiecza prawa połowowe unijnych rybaków na Atlantyku i Morzu Północnym do 2025 r., a jej terminowe zawarcie zapewni stabilność i pewność unijnym rybakom i branży.
-"Z zadowoleniem przyjmuję porozumienie osiągnięte z Wielką Brytanią, które daje pewność sektorowi na nadchodzący rok i zabezpiecza ważne gospodarczo możliwości połowowe dla naszych rybaków. Porozumienie pokazuje, że obie strony są zaangażowane w zapewnienie zrównoważonego rozwoju naszych wspólnych zasobów i ochronę naszych oceanów". - István Nagy, węgierski minister rolnictwa
Główne elementy porozumienia UE i Wielka Brytania oparły swoje porozumienie na najlepszych dostępnych opiniach naukowych, dostarczonych w szczególności przez Międzynarodową Radę Badań Morza (ICES). Porozumienie osiągnięte przez obie strony przyczynia się do osiągnięcia celów wspólnej polityki rybołówstwa UE, a mianowicie zapewnienia, że rybołówstwo jest zrównoważone pod względem ekologicznym, gospodarczym i społecznym.
Porozumienie jest zgodne z umową o handlu i współpracy zawartą z Wielką Brytanią. W odniesieniu do stad, dla których nie wydano opinii ICES, UE i Wielka Brytania zgodziły się kontynuować współpracę w celu poprawy dostępności danych na potrzeby przyszłych opinii naukowych, odnotowując jednocześnie dotychczasowe postępy. W odniesieniu do stad z opinią o zerowych połowach delegacje zgodziły się, że właściwe byłoby ustanowienie określonych TAC dla przyłowów (gatunków złowionych nieumyślnie podczas połowów innych określonych gatunków), aby uniknąć sytuacji dławienia, które doprowadziłyby do zamknięcia łowisk. Te TAC zostały ustalone na poziomach mających na celu zapobieganie wzrostowi śmiertelności połowowej przy jednoczesnym umożliwieniu odbudowy stad.
Kolejne kroki.
Podczas posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, które odbędzie się w dniach 9 i 10 grudnia, ministrowie będą dążyć do osiągnięcia porozumienia politycznego w sprawie ogólnych uprawnień do połowów na Atlantyku i Morzu Północnym dla stad ryb zarządzanych niezależnie przez UE. Dane liczbowe dotyczące wspólnych zasobów UE i Wielkiej Brytanii zostaną włączone do tego nadrzędnego porozumienia politycznego. Następnie tekst zostanie sfinalizowany przez ekspertów prawnych i językowych Rady. Następnie rozporządzenie zostanie formalnie przyjęte przez Radę i opublikowane w Dzienniku Urzędowym. Przepisy będą obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.
W przypadku trzech innych wspólnie zarządzanych stad, dla których opinia naukowa nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, tj. dobijaka (Morze Północne), szprota (Morze Północne i kanał La Manche) i okowiela, UE i Wielka Brytania przeprowadzą konsultacje w ciągu 2025 r.
Kontekst
Po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE stada ryb zarządzane wspólnie przez UE i Wielką Brytanię są uznawane za wspólne zasoby na mocy prawa międzynarodowego. Umowa o handlu i współpracy (TCA) między obiema stronami określa warunki, na jakich UE i Wielka Brytania określają swoje prawa połowowe na Atlantyku i Morzu Północnym. Umowa TCA obejmuje przepisy dotyczące licencjonowania statków rybackich i wzajemnego dostępu do wód drugiej strony. W ramach TCA obie strony przeprowadzają coroczne konsultacje w celu ustalenia ogólnych limitów połowowych na następny rok. Kwoty każdej ze stron są następnie ustalane zgodnie z TCA.
Konsultacje prowadzone są przez Komisję i uwzględniają szereg czynników, w tym - zobowiązania międzynarodowe - zapewnienie długoterminowego zrównoważenia zasobów morskich, zgodnie ze wspólną polityką rybołówstwa UE - najlepsze dostępne opinie naukowe - potrzebę ochrony źródeł utrzymania rybaków Rada otrzymuje regularne aktualizacje na temat postępów w negocjacjach, a jej rolą jest dostarczanie Komisji wytycznych dotyczących stanowiska UE i zatwierdzanie ostatecznego porozumienia w sprawie rocznych limitów połowowych i kwot.
UE i Wielka Brytania współpracują w ramach Specjalistycznego Komitetu ds. SCF monitoruje i pomaga w kwestiach związanych z zarządzaniem wspólnymi łowiskami i pomaga zapewnić regularne konstruktywne dyskusje na temat rybołówstwa między UE a Wielką Brytanią.
oprac, e-red, ppr.pl