europejskie forum rolników 2025

UE światowym liderem w handlu produktami rolno-spożywczymi

9 września 2019
UE światowym liderem w handlu produktami rolno-spożywczymi

Opublikowane 5 września 2019 r. sprawozdanie potwierdza po raz kolejny pozycję UE jako największego światowego eksportera produktów rolno-spożywczych. W 2018 r. wartość tego eksportu z UE wyniosła 138 mld euro.

Produkty rolne stanowiły aż 7 proc. całkowitej wartości unijnego eksportu towarów w 2018 r., co daje im czwarte miejsce po eksporcie maszyn, innych wyrobów gotowych i chemikaliów. Rolnictwo i przemysł spożywczy oraz związane z nimi usługi zapewniają ponad 44 mln miejsc pracy w UE. Łańcuch produkcji i przetwarzania żywności odpowiada za 7,5 proc. zatrudnienia i 3,7 proc. łącznej wartości dodanej UE.

Phil Hogan, komisarz do spraw rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, stwierdził: Wspólna polityka rolna, która w coraz większym stopniu jest zorientowana na rynek, przyczyniła się w decydującym stopniu do sukcesu UE w handlu produktami rolnymi. Reputacja UE wynikająca z produkowania w zrównoważony sposób bezpiecznych, bogatych w składniki odżywcze i wysokiej jakości produktów to najlepszy wzór na światowym rynku. Komisja pragnie pomóc producentom w pełnym wykorzystaniu możliwości na całym świecie, przy jednoczesnym zapewnieniu wystarczających zabezpieczeń dla naszych bardziej wrażliwych sektorów.

Pięciu największych importerów żywności z UE to: Stany Zjednoczone, Chiny, Szwajcaria, Rosja i Japonia, do których kierowane jest 40 proc. eksportu UE. Oprócz negocjowania umów handlowych zapewniających rolnikom UE dalsze możliwości, Komisja Europejska pomaga unijnym eksporterom wejść na nowe rynki i korzystać z możliwości biznesowych poprzez działania promocyjne, w tym misje na wysokim szczeblu prowadzone przez komisarza Phila Hogana. W latach 2018 i 2019 komisarz Phil Hogan i unijni producenci odwiedzili Chiny, Japonię i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

W koszyku produktów eksportowanych nadal dominuje wino i wermut, a na drugim miejscu plasują się napoje spirytusowe i likiery. W następnej kolejności znajduje się żywność dla niemowląt i różne przetwory spożywcze, czekolada, makaron i wyroby cukiernicze.

W odniesieniu do importu w sprawozdaniu stwierdzono, że UE stała się drugim co do wielkości importerem produktów rolno-spożywczych. Wartość tego importu wyniosła 116 mld euro. W związku z tym bilans handlowy UE w tym sektorze jest dodatni na poziomie 22 mld euro.

UE importuje głównie trzy rodzaje produktów: produkty, które nie są produkowane w UE lub są produkowane w niewielkim stopniu, takie jak owoce tropikalne, kawa i świeże lub suszone owoce (stanowiące 23,4 proc. importu w 2018 r.); produkty przeznaczone do żywienia zwierząt (w tym makuchy i nasiona soi, łącznie 10,8 proc. importu); oraz produkty stosowane jako składniki do dalszego przetwarzania (takie jak olej palmowy).

W 2018 r. odnotowano najszybszy wzrost importu z USA, co stanowi wzrost o 10 proc. W konsekwencji kraj ten stał się największym dostawcą produktów rolno-spożywczych.

Pełne sprawozdanie zawiera także przegląd wyników handlowych najważniejszych partnerów UE (Stanów Zjednoczonych, Chin, Brazylii, Japonii, Rosji) oraz informacje na temat ich przepływów handlowych z UE, jak również rozdział dotyczący handlu i współpracy z krajami najsłabiej rozwiniętymi (LDC).

Dodatkowe informacje:

Monitorowanie polityki handlowej

 

krir.pl


POWIĄZANE

Początek kwietnia przyniósł dawno niewidziany wzrost cen benzyny na stacjach. Na...

Uszczelnić granice i zapewnić realną pomoc rolnikom w obliczu zagrożenia pryszcz...

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...


Komentarze

Brak komentarzy
Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę