europejskie forum rolników 2025

UE: Rekordowa nadwyżka w handlu zagranicznym produktami rolno-spożywczymi. Wzrost również w nabiale

31 grudnia 2019
UE: Rekordowa nadwyżka w handlu zagranicznym produktami rolno-spożywczymi. Wzrost również w nabiale

We wrześniu 2019 r. UE odnotowała największą w historii miesięczną nadwyżkę w handlu rolno-spożywczym, osiągając łączną wartość 3,7 mld euro. Nadwyżkę odnotowano po wzroście zarówno miesięcznych wartości eksportu, jak i importu produktów rolno-spożywczych. Eksport rolno-spożywczy UE wzrósł do 13,06 mld euro we wrześniu 2019 r. Stanowi to wzrost o 18% w porównaniu z rokiem poprzednim, podczas gdy wartość importu wzrosła o 6% do 9,32 mld euro.

Najwyższe wzrosty miesięcznych wartości eksportu odnotowano w Chinach (wzrost o 509 mln euro), USA (wzrost o 305 mln euro) i Japonii (wzrost o 162 mln euro). Nastąpił jednak spadek eksportu UE do Hongkongu (spadek o 37 mln euro), Algierii (zmniejszenie o 19 mln euro) i Egiptu (spadek o 14 mln euro).

Nastąpił wzrost wartości unijnego importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy (o 108 mln euro), RPA (o 72 mln euro) i Chile (o 48 mln euro). I odwrotnie, nastąpił spadek wartości importu z USA (o 106 mln euro), Rosji (spadek o 17 mln euro) i Ghany (spadek o 15 mln euro).

W wielu kategoriach produktów wzrosły wartości eksportowe, takie jak mięso wieprzowe (wzrost o 269 milionów euro), alkohole i likiery (skok o 260 milionów euro), pszenica (wzrost o 149 milionów euro) i wino (wzrost o 149 euro) 149 milionów). Nastąpił jednak spadek wartości eksportu produktów niejadalnych (spadek o 43 mln euro), cukru (spadek o 30 mln euro), kwasów tłuszczowych i wosków (zmniejszenie o 18 mln euro) oraz olejów roślinnych (z wyłączeniem olej palmowy i oliwa z oliwek) (spadek o 16 mln euro).

Wzrost importu odnotowano w przypadku owoców tropikalnych (o 128 mln euro), nasion oleistych (innych niż soja) (wzrost o 109 mln euro) i warzyw (wzrost o 54 mln euro). Wartości importu spadły w przypadku wielu produktów, w tym zbóż (innych niż pszenica i ryż) (spadek o 55 mln euro), pszenicy (spadek o 46 mln euro), surowca tytoniowego (spadek o 30 mln euro).

Mleko w proszku odnotowało wzrost eksportu o 21% (wrzesień do września) i 16,6% (rok do roku liczony jako okres październik - wrzesień). Analogiczne wartości dla masłą osiągnęły poziom +44,2% i 14,5%. Analogicznie w kategorii Mleko, śmietanka, maślanka, jogurty zarejestrowano wzrosty o 21,3% (skala miesięczna) oraz 10,9% (skala roczna). W zakresie serów było to 14% oraz 8%.

 

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...

Analitycy szacują, że w marcu w sklepach było o ponad 6% drożej niż rok wcześnie...

31 marca 2025 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Krajowej Grupy Spożywczej S.A. zat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę