europejskie forum rolników 2025

UE/ KE przedstawia strategię na rzecz biogospodarki

11 października 2018
UE/ KE przedstawia strategię na rzecz biogospodarki

Rozwój i wzmocnienie sektorów wykorzystujących biotechnologie, większe wykorzystanie biomasy i odpadów, zwłaszcza w Europie Środkowo-Wschodniej, a także ustanowienie platformy inwestycyjnej dla biogospodarki z budżetem 100 mln euro zapowiedziała w czwartek KE.

Środki te znalazły się w planie działania na rzecz rozwoju zrównoważonej biogospodarki o obiegu zamkniętym, którego celem jest zwiększenie wykorzystania naturalnych zasobów odnawialnych.

"Stało się oczywiste, że musimy dokonać zmiany systemowej, jeśli chodzi o sposoby, w jakie wytwarzamy, konsumujemy i wyrzucamy produkty" - oświadczył w środę w Brukseli wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności Jyrki Katainen.

Jak tłumaczył dzięki rozwijaniu biogospodarki można znaleźć nowe, innowacyjne sposoby zapewniania żywności, czystej wody i energii, które nie doprowadzą do wyczerpania zasobów biologicznych naszej planety. Na konferencji pokazywano przykłady bioproduktów, np. torebki mającej taką funkcję jak torebka plastikowa, ale wytworzonej z roślin.

KE podkreśla, że nowe podejście potrzebne jest w obliczu globalnych wyzwań takich jak zmiany klimatyczne, degradacja gleb i ekosystemów połączona z wysokim zapotrzebowaniem na żywność, czy energię.

Pierwszym z zestawów działań ma być uwolnienie potencjału biogospodarki przez rozwój i wzmocnienie sektorów wykorzystujących biotechnologie. Już teraz biogospodarka odpowiada za 8 proc. miejsc pracy w UE. Według szacunków KE przemysły z tego sektora mogą wytworzyć do miliona "zielonych" miejsc pracy do 2030 roku, zwłaszcza w obszarach wiejskich i przybrzeżnych. Przykładem może być budowa lokalnej biorafinerii, czy instalacji do lepszego przetwarzania śmieci organicznych.

"UE chce przodować w dziedzinie przekształcania odpadów, pozostałości i odrzutów w produkty wysokiej wartości, przyjazne dla środowiska chemikalia, pasze i tekstylia. Badania naukowe i innowacje odgrywają kluczową rolę w przyspieszaniu przejścia na zieloną gospodarkę w Europie i osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju ONZ" - zaznaczył komisarz ds. badań, nauki i innowacji Carlos Moedas.

KE zapowiedziała, że stworzy "tematyczną platformę inwestycyjną" dla biogospodarki o obiegu zamkniętym, dysponującą budżetem w wysokości 100 mln euro. Jej celem ma być lepsze wprowadzanie na rynek innowacji opartych na biotechnologii oraz zmniejszenie ryzyka inwestycji sektora prywatnego w zrównoważone rozwiązania.

Bruksela chce m.in. ułatwić rozwój nowych zrównoważonych biorafinerii w całej Europie. Urzędnicy ocenili, że w niektórych regionach i państwach członkowskich, zwłaszcza w Europie Środkowo-Wschodniej ogromny potencjał biomasy i odpadów nie jest w pełni wykorzystywany. KE chce opracować plan na rzecz zrównoważonych systemów żywnościowych i rolniczych, leśnictwa oraz bioproduktów, a także "ustanowić unijne narzędzie wspierania polityki dotyczącej biogospodarki".

KE chce ponadto zapoczątkować działania pilotażowe na rzecz rozwoju biogospodarki na obszarach wiejskich, przybrzeżnych i miejskich. Chodzi np. o odpowiednią gospodarkę odpadami i praktyki rolnicze sprzyjające pochłanianiu dwutlenku węgla przez glebę.

Biogospodarka obejmuje wszystkie sektory, w których wykorzystuje się zasoby biologiczne. Jest to jedna z największych gałęzi unijnej gospodarki, a w jej skład wchodzą sektory: rolnictwa, leśnictwa, rybołówstwa, żywności, bioenergii oraz bioproduktów. Według szacunków KE roczne obroty biogospodarki sięgają 2 bln euro. Zapewnia ona ok. 18 mln miejsc pracy.

 

Krzysztof Strzępka (PAP)


POWIĄZANE

Początek kwietnia przyniósł dawno niewidziany wzrost cen benzyny na stacjach. Na...

Uszczelnić granice i zapewnić realną pomoc rolnikom w obliczu zagrożenia pryszcz...

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę