Umocnienie euro w relacji do dolara, wysokie zapasy oraz dobre perspektywy na kolejny sezon zarówno globalne, jak i w samej UE, to główne czynniki które przeważyły o czwartkowych spadkach notowań zbóż na Euronext po środowych prawdopodobnie „nadmiernych” wzrostach.
W skali ubiegłego tygodnia widoczne były co prawda zwyżki, zarówno w przypadku pszenicy, jak i kukurydzy, jednak większość czynników przemawia obecnie za utrzymywaniem się „zniżkowych” nastrojów na unijnym rynku zbóż. W ostatni czwartek ceny zamknięcia kukurydzy w kontrakcie czerwcowym i pszenicy w kontrakcie majowym zrównały się do 153,5 EUR/tonę.
Wyniki tygodniowej sprzedaży unijnej pszenicy są ponownie bardzo dobre. KE wydała licencje na eksport 735 tys. ton ziarna tego gatunku. Poza tym w ostatnim przetargu egipski GASC dokonał zakupu 240 tys. ton pszenicy pochodzącej z Francji, Rumunii oraz Ukrainy. Średnia cena pszenicy w wybranych ofertach wyniosła 188,86 USD/tonę na bazie C&F.
Druga połowa tygodnia przyniosła dalsze umocnienie euro i osłabienie dolara, związane z środowymi decyzjami FED. Bank centralny USA zmodyfikował prognozę dotyczącą stóp procentowych-bez zmian pozostawiono główną stopę procentową oraz zasugerowano dwie podwyżki stóp procentowych w tym roku zamiast czterech zapowiadanych w grudniu ub.r. Dolar słabnie, obecnie w relacji do euro jest o ok. 5% poniżej wysokich poziomów z połowy stycznia br.
Dalsza deprecjacja dolara wywiera korzystny wpływ na eksport pszenicy i kukurydzy ze Stanów Zjednoczonych. Jest szansa na przyspieszenie tempa wywozu amerykańskiego zboża, które od początku bieżącego sezonu miało trudności w konkurowaniu z ofertami pozostałych dostawców, głównie ze względu na mocną pozycję dolara w relacji do pozostałych walut.
Wspierająco na ceny pszenicy HRW w USA mogą także oddziaływać doniesienia o zbyt suchych warunkach dla upraw zbożowych w kilku stanach, w których koncentruje się produkcja HRW. Chodzi przede wszystkim o stany Kansas oraz Oklahoma. Jednak biorąc pod uwagę wysokie zapasy tej klasy pszenicy po ubiegłorocznym urodzaju skutki dla rynku wynikające z ewentualnych gorszych zbiorów HRW zostaną złagodzone.
komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters