Na spotkaniu światowego związku plantatorów buraków i trzciny cukrowej (WABCG) przedstawiciel Komisji Europejskiej potwierdził, że jeszcze w maju zostanie przedstawiona propozycja mechanizmów poprawiających zaopatrzenie na unijnym rynku cukru.
Ma to być konieczne ze względu na bardzo niski stan zapasów, które szacowane są na zaledwie 700 tys. ton w całej UE. Zasugerowano, że na rynku może pojawić się dodatkowe 300-400 tys. ton, co jest zgodne z wcześniejszymi spekulacjami.
Dodatkowy wolumen ma być jednak dostępny wyłącznie w ramach preferencyjnego importu, a wcześniej mówiło się także o przekwalifikowaniu, czyli wprowadzeniu na unijny rynek cukru pozakwotowego.
Na spotkaniu pojawiły się także głosy krytyki pod adresem KE ze strony niektórych plantatorów, że umożliwianie dodatkowego importu jest złym ruchem na nieco ponad rok przed zniesieniem kwotowania produkcji cukru i izoglukozy w UE.
Obecnie ceny są wysokie i prawdopodobnie jest to ostatni czas, żeby zarobić tak dużo na cukrze w UE–poprawa zaopatrzenia obniży ceny już teraz (spadek oczekiwany jest po uwolnieniu produkcji w październiku 2017 roku).
FAPA/FAMMU na podstawie Reuters