Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Uczelnie Przyszłości

10 kwietnia 2023
Uczelnie Przyszłości

Samodzielnie zaprojektuj ścieżkę uczenia się i zrealizuj swoje naukowe marzenia. Ruszył wspólny projekt NCBR i Uniwersytetu Śląskiego „Uczelnie Przyszłości – nowe możliwości w zakresie kształcenia”. Rekrutacja dla kandydatek i kandydatów potrwa do 20 marca.

 „Uczelnie przyszłości” to pakiet kompleksowych działań podjętych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach, finansowanych ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). To program, który uwzględnia stojące przed Europą długofalowe wyzwania związane z globalizacją, rozwojem ekonomicznym, zjawiskami demograficznymi, czy inwestycjami w kapitał ludzki. Pierwszy etap rekrutacji do projektu rusza 17 marca 2023 roku i zostanie zamknięty 20 marca 2023 roku o godz. 24:00. Rekrutacja odbywać się będzie za pomocą formularza zgłoszeniowego dla kandydatek i kandydatów znajdującego się na stronie Partnera programu „Uczelnie Przyszłości” – Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Celem głównym projektu jest podniesienie kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym, poprzez opracowanie przez NCBR wspólnie z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach nowoczesnego, modelowego i skalowalnego rozwiązania systemowego do zastosowania w procesie kształcenia na poziomie wyższym, wspierającego podnoszenie wśród studentów kluczowych kompetencji przyszłości, z naciskiem na rozwiązywanie problemów i krytyczne myślenie. W efekcie wraz z tym projektem NCBR proponuje rozwiązanie o charakterze systemowym, które wdrożone przez polskie uczelnie wpłynie pozytywnie na rozwój jakości i skuteczności kształcenia młodych ludzi, potrzebujących kompetencji do tworzenia rozwiązań odpowiadających na wyzwania przyszłości, zarówno jako pracownicy firm, jak i samodzielni przedsiębiorcy.

 „NCBR od lat aktywnie wspiera współpracę uczelni i przedsiębiorców. Rozpoczęta rekrutacja jest efektem podpisanego w listopadzie porozumienia pomiędzy Centrum a Uniwersytetem Śląskim dotyczącym realizacji projektu wspierającego podnoszenia kluczowych kompetencji wśród studentów. Wspólnie z uczelnią opracowaliśmy m.in. model zasad rekrutacji studentów, tworzenia indywidualnego programu studiów oraz punktacji ECTS. Następnie przeprowadzona zostanie pilotażowa ścieżka dydaktyczna dla studentów oraz weryfikacja zaproponowanych rozwiązań. Projekt „Uczelnie Przyszłości” ma pokazać sposób kształcenia promujący nastawienie na rozwiązywanie realnych problemów i kreowanie innowacyjnych rozwiązań tak, by wdrożenia były – dla studenta, a w przyszłości naukowca lub pracownika szeroko pojętego biznesu – fundamentem działań.”  – powiedziała dr Agnieszka Tokaj-Krzewska, Zastępca Dyrektora Biura Dyrektora Centrum, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

 W ramach Projektu przeprowadzony zostanie pilotaż wypracowanych rozwiązań, podczas którego Uczestniczki i Uczestnicy w okresie do 31.10.2023 r. zrealizują indywidualną ścieżkę uczenia się obejmującą:

  • mikromoduły z możliwością indywidualnych wyborów;
  • wsparcie mentorskie przy realizacji, autorskiego projektu innowacyjno-wdrożeniowego (learnig by doing) z wykorzystaniem wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych pozyskanych podczas studiów i indywidualnej pracy z mentorem;
  • 3 etapy realizacji projektu, powiązane z kamieniami milowymi projektu, których zakończenie skutkować będzie wypłatą jednorazowego stypendium na rzecz np. zakupu literatury, dostępów, materiałów/odczynników, udziału w konkursach, wydarzeniach naukowych, konferencjach, wystawach. Całkowita wysokość stypendium dla każdego z uczestników wynosić będzie 10 000 zł.

 Więcej informacji dostępnych jest na stronie Projektu „Uczelnie Przyszłości – nowe możliwości w zakresie kształcenia”: https://us.edu.pl/ksztalcenie/projekty-edukacyjne/dla-studentow/uczelnie-przyszlosci/

Formularz rejestracyjny dla Kandydatek i Kandydatów znajduje się tutaj: https://formularze.us.edu.pl/UCZELNIE_PRZYSZLOSCI

***

Projekt „Uczelnie Przyszłości – nowe możliwości w zakresie kształcenia” projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego; Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój; Oś priorytetowa: III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju

 

OPRAC redakcja ppr.pl


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę