Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ubezpieczenie na życie – co warto wiedzieć?

21 maja 2021
Ubezpieczenie na życie – co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie na życie to rozwiązanie, które powinien posiadać każdy człowiek. Niestety, ale świadomość Polaków o tym, jak działa i czego dotyczy tego typu produkt, jest bardzo mała. W tym tekście wyjaśnimy Ci, czym dokładnie jest ubezpieczenie na życie i dlaczego warto je wykupić.

Ubezpieczenie na życie, czyli co?

W dużym skrócie można napisać, że polisa na życie pozwala na finansowe zabezpieczenie osoby ubezpieczonej w momencie, gdy dojdzie do sytuacji opisanych w umowie. W takich wypadkach jest wypłacane odszkodowanie ustalane przy uruchamianiu ubezpieczenia. W przypadku śmierci pieniądze są przelewane na konto rodziny lub innych osób uposażonych. Sprawdź, jak działa polisa ubezpieczeniowa na życie, gdy dojdzie do śmierci rodzica osoby objętej ochroną: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/na-zycie/a/ile-odszkodowania-za-smierc-rodzica-z-polisy-na-zycie/393.html.

Z czego składa się ubezpieczenie na życie?

Każda polisa jest zbudowana z umowy podstawowej oraz różnego rodzaju rozszerzeń, które można w miarę swobodnie zmieniać w zależności od potrzeb. Podstawa zazwyczaj dotyczy zgonu osoby ubezpieczonej, zaś rozszerzenia to: śmierć w wyniku wypadku, poważna choroba, uraz ciała, pobyt w szpitalu, rehabilitacja, assistance medyczny, narodziny dziecka, wypadek przy pracy, niezdolność do pracy i trwałe inwalidztwo.

Kiedy działa ubezpieczenie na życie?

Ogromnym atutem ubezpieczeń na życie jest to, że działają na całym świecie. Wyjątek mogą jednak stanowić niektóre rozszerzenia takie jak, chociażby assistance medyczny. Polisa zaczyna funkcjonować następnego dnia po opłaceniu składki.

Co wpływa na koszt polisy?

Wysokość składki jest zależna od kilku czynników. Najważniejsze to: stan zdrowia, wysokość odszkodowania oraz liczba rozszerzeń, które wybrała osoba ubezpieczona. Mniejszy wpływ mają czynniki takie jak: wiek, rodzaj i charakter polisy.

Ile osób może być ubezpieczonych na jednej polisie?

Jeśli mówimy o osobach należących do jednego gospodarstwa domowego, to może być ich aż 10. Mamy wtedy do czynienia z ubezpieczeniem rodzinnym, którego zakres ochrony może być indywidualnie dopasowany do potrzeb konkretnego domownika.

Ile trwa polisa na życie?

Standardowe umowy są zawierane na okres 12 miesięcy, a następnie automatycznie odnawiane. Jeśli jednak chcesz poznać dokładny czas trwania polisy, to musisz wiedzieć, że jest on zmienny w zależności od wybranego wariantu:

 

  • polisy oszczędnościowe i inwestycyjne – są ważne od 5 do 10 lat,

  • polisy bezterminowe – wygasają wraz ze śmiercią ubezpieczonego,

  • polisy pracownicze – wygasają w momencie zwolnienia,

  • polisy szkolne NNW – są ważne rok od wykupienia.

 

Kiedy ubezpieczenie na życie nie zadziała?

Tego dowiesz się, przeglądając OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Każda polisa ma listę wyłączeń od odpowiedzialności, czyli sytuacji, w których towarzystwo ma prawo odmówić pomocy osobie ubezpieczeniowej. Zazwyczaj dotyczy to złamania regulaminu. Poproś swojego agenta o udostępnienie OWU jeszcze przed podpisaniem umowy. Ominie Cię wtedy przykra niespodzianka. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak napisać rezygnację z ubezpieczenia na życie: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/na-zycie/a/jak-napisac-rezygnacje-z-ubezpieczenia-na-zycie/70.html

 

Ubezpieczenie na życie to produkt, który może zagwarantować Ci spokój ducha oraz pomoc finansową w sytuacjach kryzysowych. Ważne jest również to, że po Twojej śmierci rodzina nie pozostanie bez pomocy i otrzyma odszkodowanie zgodnie z ustaleniami umowy.

 


POWIĄZANE

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...

Świadczenie 500 plus, a od początku 2024 roku podwyższone do 800 plus, wypłacane...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę