Technologie genomowe (NGT) to wzrost konkurencyjność rolnictwa w UE
28 lutego 2024
Coraz częstsze susze, degradacja gleby i wiele innych czynników stanowią problem dla rolnictwa. W celu uzyskania odmian bardziej odpornych, także na choroby, można zastosować techniki genomiczne (NGT). Dotyczy to m.in. pomidorów odpornych na plamistość bakteryjną, winogron odpornych na szarą zgniliznę, wcześniej kwitnącej kapusty i wiele innych upraw. Nowe techniki genomiczne pomagają rozwiązać te problemy.
- Około 30 procent substancji czynnych w UE zostało zakazanych . Wiele krajów spoza UE planuje uprawę nowych odmian roślin odpornych na wiele chorób, stąd Europa powinna opracować zaawansowane środki ochrony roślin – zauważył Rafał Strachota, dyrektor Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Buraka Cukrowego.
Ponto,pod naciskiem rolników, Komisja Europejska wycofuje się z pomysłów w sprawie zakazu stosowania środków ochrony roślin.Według badania przeprowadzonego przez BASF, 60 proc. ankietowanych w Polsce uważa, że rolnictwo powinno być dotowane przez państwo. 60 proc. respondentów uznało, że jest ono konkurencyjne w skali Unii Europejskiej. Z kolei, aż 76 proc. biorących udział w badaniu twierdzi, że Polska dostarcza żywność wysokiej jakości.