Czy ekologia może obejść się bez wyzwań? Czy kraje nadbałtyckie znajdują się na takim samym poziomie zaawansowanie eko-energetycznego? Jak wygląda gospodarka odpadami w Polsce i Szwecji? Czy oba państwa mogą stworzyć wspólny efektywny projekt dla środowiska? Te i inne pytania padły 26 października br. podczas seminarium zorganizowanego dzięki ZAK S.A. w ramach Międzynarodowych Warsztatów Ekologicznych.
ZAK od kilku lat współdziała z Fundacją RIAD na rzecz rozwoju świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży naszego powiatu. Wspólnie opracowany Program Edukacji Ekologicznej, finansowany przez ZAK, to liczne warsztaty ekologiczne, konkursy wiedzy i talentu uwrażliwiające Młode pokolenie na poważny temat ochrony środowiska.
Tematyka seminarium „Gospodarka odpadami i eko-energetyka w Szwecji i Polsce”, które odbyło się w Hotelu Centralnym, przyciągnęło kilkudziesięciu uczniów z różnych placówek powiatu, m.in. LO II, LO I, PG nr 1, ZSTiO w Azotach i ZS w Komornie. Międzynarodowy charakter seminarium nadała obecność 14-osobowej grupy studentów z Uniwersytetu Ludowego Albins Folkhgskola w Szwecji . Wśród inspirujących referatów znalazły się prezentacje: tematyka energii odnawialnej w województwie opolskim, którą przedstawił p. Marian Magdziarz z Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi UMWO oraz gospodarka odpadami w gminie Kędzierzyn-Koźle, zaprezentowana przez przedstawicieli Wydziału Ochrony Środowiska i Infrastruktury. Szwedzi przygotowali kilka prezentacji na temat globalnego podejścia do spraw segregowania śmieci oraz efektów katastrof ekologicznych oraz zaprezentowali własny punkt myślenia o praktycznych działaniach na rzecz środowiska. Spotkanie zakończyło się krótką dyskusją na temat różnic pomiędzy polskimi, a szwedzkimi praktykami. Wszyscy uczniowie i studenci otrzymali certyfikaty uczestnictwa w warsztatach, przygotowane przez ZAK S.A.
Seminarium było okazją do propagowania zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczestnicy otrzymali opaski odblaskowe, przygotowane w ramach kampanii Odblaskowi.pl, której ZAK jest jednym z głównych partnerów. Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na istotny problem bezpieczeństwa dzieci na polskich drogach oraz zwiększenie świadomości o zagrożeniach wśród najmłodszych. Akcja organizowana jest w październiku w województwie opolskim. Organizatorzy rozdają opaski odblaskowe oraz ulotki „Noś opaski-bądź widoczny”, informujące o tym, jak założenie elementu odblaskowego zwiększa odległość widoczności na drodze.
ZAK I RIAD to dwa podmioty, które zainicjowały powstanie Klubu Ekologicznego w Kędzierzynie-Koźlu i pracują nad włączeniem do działań proekologicznych innych podmiotów gospodarczych i instytucji z terenu gminy i powiatu. Każda inicjatywa proekologiczna jest dobrą okazją do pokazania, że można organizować swoją działalność w trosce o środowisko naturalne. Każde wydarzenie, w tym ostatnie seminarium, ma zachęcić pozostałe firmy do włączenia się do działań Klubu Ekologicznego w celu środowiskowego wzmacniania działań przyczyniających się do poprawy życia i zdrowia w Kędzierzynie-Koźlu, jak redukcja emisji, gospodarka odpadami itp..
9551818
1