Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zagłębie dobrego sera

3 grudnia 2003

W czwartek, w karczmie „Myśliwskiej” w Wiżajnach kilkanaście mieszkanek gmin Wiżajny i Rutka Tartak, produkujących sery twarde podpisze porozumienie o współpracy i promocji „lokalnego produktu”, jakim mają być sery z Suwalszczyzny.

W gminach tych, korzystając z oryginalnych receptur powstaje kilkanaście gatunków serów. Naturalnych oraz tych z dodatkiem papryki, kminku, macierzanki, mięty czy szynki. Ich niezwykły smak zaskoczył Francuzów z Departamentu Jura, którzy we wrześniu br. uczestniczyli w spotkaniu z producentkami. 

Z sera żył mój dziadek, robiła go mama, a teraz ja – opowiada Maria Micielica z Rutki Tartak. – Robię na potrzeby własne i zatrzymujących się u mnie turystów. Nie ma tego zbyt wiele, bowiem do produkcji jednego kilograma sera zużywa się 10 litrów mleka. 

Maria Kowalewska z Oklin znana jest z wyrobu serów z macierzanką i miętą, a jej sąsiadka Krystyna Sajewska z serów z szynką. Te z ziołami, czosnkiem, kminkiem i majerankiem powstają w domu Jadwigi Faleckiej z Wiżajn. 

Takich wyrobów, jakie powstają w waszych domach nie powstydziłby się najlepszy serowar znad Sekwany – mówili we wrześniu Francuzi. – Teraz musicie postarać się, żeby o tym usłyszeli nie tylko sąsiedzi i odwiedzający was turyści. Sery powinny stać się znakiem rozpoznawczym zarówno tej części Suwalszczyzny, jak i każdej z was. 

Panie wzięły sobie do serca sugestie gości znad Sekwany i postanowiły się zjednoczyć. Jutro oficjalnie powstanie „porozumienie serowarskie”, do którego przystąpi kilkanaście producentek z gmin Wiżajny i Rutka Tartak. 

Fama o naszych wyrobach obiegła okolice powodując znaczny wzrost zainteresowania – mówi Jerzy Gora, wójt Wiżajn, także producent sera. – Z pytaniami gdzie można kupić nasze wyroby dzwonią już nie tylko mieszkańcy Suwałk. To dla nas duża szansa. Tym bardziej, że prawdopodobnie nie będziemy w stanie sprzedać wszystkiego wyprodukowanego mleka. Nie wykluczam, że w regionie powstanie edukacyjny „Szlak serowarski”. Na razie informacje o producentkach zrzeszonych w naszym porozumieniu znajdą się we wszystkich przewodnikach po gminie Wiżajny. 

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, wprowadzeniem do ciągłej sprzedaży serów produkowanych przez rolniczki z Wiżajn i Rutki Tartak zainteresowana jest jedna z dużych suwalskich hurtowni spożywczych.


POWIĄZANE

Podczas nadchodzącej 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbędą ...

Podczas gali wieńczącej pierwszy dzień Forum Rynku Spożywczego i Handlu uhonorow...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę