Targi Rolnicze AGROKOMPLEKS 2005 w Nitrze były okazją do spotkania w Bratysławie ministrów rolnictwa: Republiki Czeskiej, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Słowackiej, Słowenii oraz Węgier. Podczas spotkania ministrowie negatywnie ocenili rozporządzenie Komisji Europejskiej dotyczące nałożenia, na nowe państwa członkowskie, opłat od występujących w dniu akcesji nadmiernych zapasów niektórych produktów rolnych. Stwierdzili, iż propozycja ta jest nie do zaakceptowania, tak z punktu widzenia podstaw prawnych, jak i celowości ekonomicznej. Uzgodniono, że w tej sprawie zostanie opracowane i przekazane Komisarzowi Komisji Europejskiej ds. rolnictwa Mariann Fischer Boel wspólne pismo ministrów rolnictwa wszystkich pięciu państw. Pismo to zostanie podpisane podczas nieformalnego posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa UE, we wrześniu br. w Londynie.
W piśmie będą poruszone m.in. takie kwestie, jak:
- Podstawa prawna propozycji Komisji Europejskiej;
- Metodologia wyliczenia ilości nadmiernych zapasów oraz zakres towarowy produktów rolnych objętych propozycją;
- Metodologia obliczenia rozmiaru obciążeń, które mają być nałożone na nowe państwa członkowskie;
- Wpływ liberalizacji handlu rolnego między nowymi państwami członkowskimi, a UE w okresie przedakcesyjnym, na powstanie nadmiernych zapasów w nowych państwach członkowskich w momencie akcesji.
Podczas spotkania rozmawiano także, o propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej reformy wspólnej organizacji rynku w sektorze cukru. Ministrowie stwierdzili, iż istnieje potrzeba przeprowadzenia reformy tego rynku. Niemniej jednak, proponowane obecnie przez Komisję Europejską zasady reformy budzą szereg zastrzeżeń i wątpliwości. Wiążą się one z negatywnymi konsekwencjami dla producentów buraków cukrowych oraz producentów cukru w nowych państwach członkowskich.