W pierwszym z konkursów w szranki stanie kilkanaście rodzajów piw przygotowanych przez domowych piwowarów. Do konkursu kulinarnego mogą zgłaszać się sześcioosobowe drużyny. Zadaniem każdej z nich będzie przygotowanie dania głównego, przystawki i dania-niespodzianki, oczywiście pasujących do biesiady przy piwie.
Rosiak dodał, że ten weekend w Witnicy oprócz święta miasta i piwa nie zbraknie także atrakcji sportowych, a to za sprawa obchodów 70-lecia miejscowego klubu piłkarskiego Czarni-Browar Witnica.
W sobotę jego młodzieżowe zespoły zagrają mecze z kolegami z innych lubuskich klubów, a w niedzielę odbędą się turnieje drużyn żaków i orlików, a działacze i sponsorzy zmierzą się z drużyną witnickich samorządowców.
„Kulminacyjnym punktem obchodów będzie jednak mecz z drużyną - legendą przedwojennej polskiej piłki nożnej, Pogonią Lwów. Po tym spotkaniu na stadionie odbędzie się festyn rodzinny z zamkami dmuchanymi dla dzieci, pokazami strażackimi, występami muzycznymi i małą gastronomią” - dodał Rosiak.
Na „Piwowariach” nie zabraknie oczywiście dobrej muzyki. W tym roku gwiazdą imprezy będzie Sebastian Riedel z grupą Cree. Oprócz rocka i bluesa królować będzie muzyka biesiadna. Impreza odbędzie się w witnickim parku Drogowskazów.
Podczas święta Witnicy warto odwiedzić jedyne w regionie Muzeum Browarnictwa. Zwiedzając placówkę można poznać tajniki warzenia piwa, wykorzystywane do tego narzędzia, obejrzeć stare butelki, kapsle i etykiety oraz skosztować piw.
Muzeum mieści się na terenie browaru w budynku po starej słodowni, co nadaje mu specyficznego charakteru. Browar sfinansował urządzenie muzeum z własnych środków. Zgromadzono tam wiele ciekawych eksponatów i pamiątek związanych z jego historią. Podczas "Piwowariów" będzie także okazja obejrzeć linię produkcyjną browaru.
Browar Witnica należy do grupy małych browarów; rocznie produkuje 45 tys. hektolitrów piwa. Jako datę założenia browaru uznaje się rok 1848. W drugiej połowie XIX wieku browar stał się jednym z najnowocześniejszych małych browarów w północnej części Niemiec funkcjonując pod nazwą Stern Brau.
Po II wojnie światowej browar został znacjonalizowany przez państwo polskie. W 1995 r. stał się spółką akcyjną.