Koło Naukowe Antropologów Literatury i Kultury działające przy Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w dniach 8-9 maja organizuje w Krakowie ogólnopolską konferencje naukową pt.,, Wieś: miejsce, doświadczenie, opowieść. Spojrzenia transdyscyplinarne’’ .
Jak udało się nam dowiedzieć Przedmiotem konferencji będzie współczesna wieś polska – jej przemiany, specyfika oraz różne sposoby reprezentacji. Temat wsi, który ma już swoją obszerną bibliografię, zyskuje obecnie nowe odsłony i (re)interpretacje zarówno w różnych dziedzinach sztuki, jak i tekstach krytycznych. Wydaje się on zatem domagać jak podkreślają organizatorzy pogłębionej analizy naukowej, refleksji nad jego różnorodnymi aspektami, a także wypracowania nowych metod i pojęć do jego opisu.
- Pragniemy, aby pretekstem do takiego spojrzenia na wieś była nasza konferencja. Jej celem będzie również demistyfikacja utrwalonego i stereotypowego obrazu wsi oraz pokazanie wsi w jej różnorodności i złożoności. Dlatego też chcielibyśmy zaproponować wielokierunkowe rozważania nad problemami z wsią, które zaangażują różne perspektywy, np. socjologiczną, antropologiczną, etnologiczną, socjolingwistyczną, polityczno-społeczną, historyczną. Interesują nas ponadto interpretacje wsi w świetle dyskursów nowej humanistyki, m. in. zwrotu topograficznego, geopoetyki, nowego regionalizmu, kategorii krajobrazu i miejsca, relacji centro-peryferyjnych, postkolonializmu, ekokrytyki, animal studies, zwrotu afektywnego, a także reprezentacje wsi w literaturze, filmie, teatrze, sztukach wizualnych czy kulturze popularnej. Proponowana przez nas refleksja o wsi koncentruje się przede wszystkim na perspektywie współczesnej, tj. XX- i XXI-wiecznej, zachęcamy jednak do sięgania również po dawne przedstawienia wsi – informuje Koło Naukowe Antropologów Literatury i Kultury .