Ponad sto osób, które uczestniczyły w Londynie w seminarium dotyczącym żywności podpisało apel do Premiera i Rządu RP, aby pozwolił małym i średnim rolnikom sprzedawać ich produkty bowiem obecnie, na mocy prawa polskiego, jest to niemożliwe. Autorzy apelu są zdumieni słysząc, że najsmaczniejsze i pożywne jedzenie z wiejskiego domu w Polsce - jest nielegalne. Wzywają Premiera i Rząd RP do dokonania natychmiastowych zmian w prawie bowiem przepisy te nie przyszły z Brukseli, lecz z Warszawy.
Rozporządzenie (WE) 852/2004 Parlamentu i Rady w sprawie higieny środków spożywczych precyzuje, że przepisy dotyczące higieny dla środków produkcji powinny mieć zastosowanie jedynie do przedsiębiorstw, których specyfika działania zakłada ciągłość działań i pewien sposób organizacji, a wymóg dokumentacji musi być elastyczny, aby nie powodował nadmiernego obciążenia bardzo małych producentów.
W Polsce do tej pory nie stworzono przepisów odrębnych dla małych producentów i małych gospodarstw rolnych!
Dziś tj,. 13 marca 2014 r. (czwartek) ma się odbyć spotkanie Podkomisji nadzwyczajnej do spraw zmian legislacyjnych dotyczących sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych (w sali nr 23 (bud. G), w gmachu Sejmu RP w Warszawie, przy ul. Wiejskiej 4/6/8, o godz. 12.00).
Po zapoznaniu się opiniami z Biura Analiz Sejmowych w sprawie zmian legislacyjnych dotyczących sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych widać wyraźnie, że dalej nie ma woli dokonania zmian w prawie, które uniemożliwia indywidualnym rolnikom wykonywanie w pełnym zakresie ich zawodu.
- Domagamy się od Premiera i Rządu RP wzięcia pod uwagę argumentów zarówno Polaków jak i obywateli z innych krajów i PILNE stworzenie odpowiednich przepisów umożliwiających przetwórstwo w rodzinnych gospodarstwach rolnych i lokalną sprzedaż żywności wytworzonej w gospodarstwie rolnym jak to ma miejsce w innych krajach Unii Europejskiej – mówi Julian Rose, prezes Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi – ICPPC.