Unijni partnerzy łańcucha żywności i pasz wystosowali 8 kwietnia 2015 roku apel do przewodniczącego Komisji Europejskiej, Jeana-Claude'a Junckera o odrzucenie wszelkich prób ponownego objęcia kompetencjami krajowymi wydawania pozwoleń na dopuszczenie do obrotu roślin genetycznie modyfikowanych na produkcję żywności i pasz. Prawidłowe wdrożenie istniejących przepisów powinno być głównym priorytetem Komisji, zanim rozpocznie ona refleksję nad ewentualną zmianą procedury wydawania pozwoleń na dopuszczenie do obrotu.
Przemawiając w imieniu partnerów łańcucha żywności i pasz Pekka Pesonen, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca ostrzegał Komisję Europejską przed poważnymi skutkami ekonomicznymi i społecznymi tego wniosku. Stanowią one poważne zagrożenie dla wewnętrznego rynku żywności i pasz i mogą doprowadzić do utraty miejsc pracy i spadku poziomu inwestycji w łańcuchu rolno-spożywczym w krajach, które wybrały opcję opt-out. Może to doprowadzić do głębokich zakłóceń konkurencji, co odczują wszyscy partnerzy łańcucha rolno- spożywczego UE.
Unijni partnerzy łańcucha żywności i pasz apelują do kolegium komisarzy o wypełnienie jego roli, gdyż komisarze są strażnikami traktatów, a także o odrzucenie podejścia, które unieważni gospodarcze osiągnięcia unii celnej i jednolitego rynku. Ich zdaniem inicjatywa ta nie spełnia podstawowych wymagań traktatów UE i podważa priorytety polityczne nowej Komisji w zakresie zatrudnienia i wzrostu oraz lepszego i bardziej inteligentnego stanowienia prawa. Komisja ma opublikować ten wniosek 15 kwietnia 2015 roku.
Do partnerów łańcucha żywności i pasz należą:
COCERAL jest stowarzyszeniem organizacji handlu zbożami, ryżem, roślinami oleistymi na pasze, oliwą z oliwek, olejami i tłuszczami oraz zaopatrzenia w produkty rolne. Reprezentuje interesy europejskich podmiotów prowadzących zbiórkę, wymianę handlową, importy i eksporty oraz świadczących usługi magazynowe w portach wyżej wspomnianych produktów rolnych. Do pełnoprawnych członków COCERAL należy 26 stowarzyszeń krajowych z 18 państw oraz 1 stowarzyszenie europejskie (Unistock). Ok. 2500 przedsiębiorstw należy do stowarzyszeń krajowych, będących członkami COCERAL, sektora handlu surowcami rolnymi dla łańcuchów dostaw żywności i pasz oraz dla zastosowań technicznych i energetycznych.
Copa-Cogeca to zjednoczony głos rolników i spółdzielni rolniczych w UE. Wspólnie organizacje tezapewniają stabilność, innowacyjność i konkurencyjność unijnego rolnictwa i gwarantują bezpieczeństwo żywnościowe 500 milionom osób w Europie. Copa reprezentuje ponad 23 miliony rolników i ich rodzin, a Cogeca – interesy 22 000 spółdzielni rolniczych. Zrzeszają 66 organizacji z państw członkowskich UE.
ESA (Europejskie Stowarzyszenie Sektora Nasion) jest przedstawicielem europejskiego sektora produkcji nasion. Reprezentuje podmioty zajmujące się badaniami, hodowlą, produkcją i wprowadzaniem do obrotu nasion. Do jej członków należy ponad 36 krajowych stowarzyszeń producentów nasion reprezentujących ponad 7000 przedsiębiorstw, a także ponad 60 niezależnych firm. EuropaBio to europejskie stowarzyszenie bioprzemysłu. Nasi członkowie zajmują się badaniami naukowymi, rozwojem, testowaniem, produkcją i sprzedażą produktów i procesów biotechnologicznych
dla zdrowia ludzi i zwierząt, diagnostyki, bioinformatyki, chemikaliów, środków ochrony roślin, rolnictwa, żywności oraz produktów i usług środowiskowych. Do EuropaBio należy również wiele krajowych stowarzyszeń biotechnologicznych, które z kolei reprezentują ponad 1800 małych i średnich przedsiębiorstw działających w sektorze biotechnologii.
European Flour Millers’ association jest głosem europejskiego przemysłu młynarskiego mąki. Do jego członków należą krajowe stowarzyszenia z 28 państw członkowskich UE. Reprezentuje 3 800przedsiębiorstw, w których zatrudnienie znajduje ok. 45 000 osób. W UE co roku przetwarza się 45 mln ttowarów rolnych. Sektor ten jest największym odbiorcą pszenicy, żyta i owsa pochodzących z UE.
EUVEPRO (Europejska Federacja Białek Roślinnych) reprezentuje interesy producentów białek roślinnych do spożycia przez ludzi.
FEDIOL to stowarzyszenie sektora olejów roślinnych i śruty białkowej UE. Reprezentuje interesyeuropejskich tłoczni ziarna i fasoli, producentów śruty, producentów olejów roślinnych, rafinerii i rozlewni. Do FEDIOL należy 12 stowarzyszeń krajowych oraz przedsiębiorstwa stowarzyszone z 5 innych państw UE. 150 zakładów sektora w UE bezpośrednio tworzy 20 000 miejsc pracy. Członkowie FEDIOL co roku przetwarzają ok. 36 mln t produktów podstawowych, pochodzących z UE lub z krajów trzecich.
FEFAC to Europejska Federacja Producentów Mieszanek Paszowych. FEFAC reprezentuje 24 stowarzyszenia krajowe z 23 państw członkowskich UE oraz stowarzyszenia ze Szwajcarii, Turcji, Chorwacji, Serbii, Rosji i Norwegii, które cieszą się statusem obserwatora/ członka stowarzyszonego. Jest jedynym niezależnym rzecznikiem europejskiego sektora mieszanek paszowych wobec instytucjiunijnych. Europejski sektor mieszanek paszowych zatrudnia ok. 110 000 osób. 4 000 zakładów produkcyjnych znajdują się na obszarach wiejskich, gdzie możliwości znalezienia pracy są ograniczone.
Federation of European Rice Millers jest głosem europejskiego przemysłu młynarskiego ryżu. W składFERM wchodzi 21 przedsiębiorstw z całej Europy oraz 3 krajowe stowarzyszenia młynarzy ryżu z Włoch, Hiszpanii i Portugalii. Ponieważ stowarzyszenie to reprezentuje ponad 90% zdolności mielenia w Europie jest w stanie w sposób wiarygodny i autorytatywny bronić interesów sektora.
Starch Europe jest stowarzyszeniem handlowym reprezentującym interesy unijnego sektora skrobizarówno na szczeblu unijnym jak i międzynarodowym. Do jego członków należą 24 przedsiębiorstwa produkujące skrobię w UE, które wspólnie reprezentują one ponad 95% unijnego sektora skrobi, a także 7 krajowych stowarzyszeń przemysłu skrobi, które są członkami stowarzyszonymi. Do października 2014 r. Starch Europe nosiło nazwę AAF.
Europejska Unia Handlu Żywcem i Mięsem (UECBV) reprezentuje krajowe federacje handlu żywcem, przemysł mięsny i handel mięsem. Poprzez 52 federacji będących jej członkami, UECBV jest głosem ok.20 000 przedsiębiorstw działających w sektorze handlu i przemysłu.
Unistock Europe jest jedynym unijnym stowarzyszeniem zrzeszającym zawodowych magazynierów towarów rolnych luzem w UE. Pełnoprawni członkowie Unistock Europe działają w 11 krajach. Unistock Europe reprezentuje ok. 79 silosów znajdujących się w portach, przez co może proaktywnie działać w imieniu sektora magazynowania towarów rolnych luzem wobec władz UE. Unistock Europe jest pełnoprawnym członkiem COCERAL.
Opracował: Obi oba
7431398
1