W piątek 14 grudnia w Walewicach , powiat łowicki odbyło się podsumowanie drugiego etapu projektu „Rozwój turystyki konnej w województwie łódzkim połączone z otwarciem szlaku konnego im. mjr. Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala’’ W obradach uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Łodzi , samorządowcy z terenów przez które przebiega szlak oraz właściciele gospodarstw agroturystycznych i dziennikarze. Organizatorzy oprócz konferencji w Walewicach zafundowali uczestnikom również wizytę w Stajni Natura w Kotowicach oraz pałacyku w Psarach, a także dla chętnych przejazd zaprzęgami konnymi .
Natomiast po zakończeniu konferencji na zapleczu pałacu ognisko połączone z degustacją pieczonego prosiaka oraz karpia z walewickich stawów.
Celem nadrzędnym projektu ,,Rozwój turystyki konnej województwie łódzkim jest podniesienie atrakcyjności turystycznej województwa łódzkiego i stopnia satysfakcji klientów korzystających z oferty turystycznej regionu łódzkiego. Natomiast cel strategiczny to rozwój turystyki konnej poprzez zbudowanie pakietu produktów turystycznych, bezpośrednio z nią związanych oraz dynamiczny rozwój małych i średnich przedsiębiorstw związanych z turystyką konną.
Inicjatorem projektu jest Departament Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Przy projekcie współpracują również: Departament Rolnictwa i Ochrony Środowiska, Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich, Departament Promocji i Współpracy Zagranicznej oraz Departament Kultury i Edukacji. Partnerami są: jednostki samorządu terytorialnego zainteresowane szlakiem, przedsiębiorcy, rolnicy, ośrodki hodowlane, jeździeckie i turystyczne, kluby sportowe, organizacje turystyczne. Program zainicjowano w styczniu 2007 r. W jego ramach organizowano spotkania z przedstawicielami organizacji, ośrodków jeździeckich, jednostek samorządu terytorialnego, parków krajobrazowych, lasów państwowych i innych instytucji zainteresowanych realizacją programu. Projektowana sieć szlaków konnych składa się z: dwóch pętli wojewódzkich - wewnętrznej i zewnętrznej przebiegających przez cały obszar województwa łódzkiego oraz tras łącznikowych, łączących wspomniane szlaki regionalne.
Przebieg wojewódzkiego szlaku konnego ma mieć długość 1.357 km, w tym: pętla zewnętrzna 1.087 km, pętla wewnętrzna 270 km. Pętlę wewnętrzną dla celów opracowania podzielono na 10 odcinków od 17 do 40 km, umożliwiających przejazd trasą 1-dniowego rajdu. Zaproponowano również możliwość połączenia pętli zewnętrznej z wewnętrzną szlakami łącznikowymi o całkowitej długości 200 km jednak ich oznakowanie i weryfikacja terenowa będzie dokonywana przez indywidualne podmioty według potrzeb.
Projekt jest finansowany z funduszy strukturalnych UE, funduszy własnych samorządów, środków własnych uczestników projektu.
6837173
1