Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Targi Ogrodnicze i Targi Leśne

15 października 2013
Dwudziesta edycja Targów Ogrodniczych „Jesień w sadzie i ogrodzie”, organizowanych przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, była owocna w liczne atrakcje i nowe przedsięwzięcia. Po raz pierwszy zorganizowano Targi Leśne i Jarmark Koński. 12 i 13 października Szepietowo odwiedziło ok. 10 tysięcy zwiedzających.

Wszystko do ogrodów
Miłośnicy przydomowych sadów i ogrodów wybierali wśród bogatego asortymentu drzew i krzewów owocowych i ozdobnych, bylin, cebul kwiatowych, kwiatów doniczkowych. Dużym zainteresowaniem cieszył się materiał szkółkarski owocowy. Kupujący najczęściej szukali roślin do uzupełnienia nasadzeń.
- Wraca zainteresowanie tradycyjnymi odmianami drzew owocowych – przyznał Mirosław Skibicki, szkółkarz z Kurian – Nowe odmiany są delikatniejsze, w naszym, surowym klimacie nie zawsze wytrzymują zimę i wiosenne przymrozki – dodał wystawca. Dobrze sprzedawały się odmiany jabłoni tj. antonówka, malinówka, czy kronselka. Do ogrodów kupowano również krzewy malin, agrest bezkolcowy, furorę robiła pigwa jabłkowa, czy gruszkowa.
Z pośród materiału ozdobnego chętnie kupowano rośliny, które ożywią ogrody jesienią i zimą tj. wrzosy, berberysy, ogniki.
Hitem targów ogrodniczych został perukowiec podolski odmiany „GRACE”. Roślina po raz pierwszy pojawiła się na targach w Szepietowie, została wyprowadzona na własnym pędzie do ok. 100-120 cm wysokości. Przywieźli ją Krystyna i Ireneusz Szkup, prowadzący gospodarstwo ogrodniczo-szkółkarskie w Szymanowicach. W kategorii „Najatrakcyjniejsze stoisko” nagrodę przyznano Bożenie i Dariuszowi Granowskim z Dębówki koło Warszawy. Na stoisku zaprezentowano około tysiąca odmian kaktusów i innych sukulentów. Nagrodę „Najbogatsza oferta” przyznano Annie i Tomaszowi Makowskim z Bruszewa Borkowizny. Wystawcy zaoferowali bogaty asortyment materiału ozdobnego szkółkarskiego oraz projektowanie i kompleksowe zakładanie ogrodów.
Na szepietowskich targach tradycyjnie już furorę robiły regionalne przysmaki i rękodzieło. Kupowano również miody z podlaskich pasiek, które będą jak znalazł na zimę.



Leśne oblężenie
Odwiedzający szepietowskie targi to często posiadacze lasów, to właśnie z myślą o nich zorganizowano pierwsze Targi Leśne pod hasłem Las i My. To wspólna inicjatywa PODR w Szepietowie, RDLP w Białymstoku i Nadleśnictwa Rudka. Przez dwa dnia Szepietowo przeżywało istne oblężenie leśników. Swoją ofertę zaprezentowało kilkunastu wystawców z branży leśnej. Targom towarzyszyło wiele akcentów łowieckich – była okazja wysłuchać występy zespołu sygnalistów myśliwskich oraz sposoby wabienia zwierzyny. Zwiedzający chętnie korzystali z doradztwa leśnego, dopytywali się o plany zalesienia, odnowę lasu, a także możliwości zakupu drewna w nadleśnictwach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy edukacyjne i sprawnościowe. Szczególną uwagę zwrócono na bezpieczną pracę w lesie, w tym celu odbył się pokaz prawidłowej pracy pilarki spalinowej.
Wielu zwiedzających z zaciekawieniem obserwowało maszyny leśne w akcji, często po raz pierwszy. Organizatorzy przyznali Hit Targów – statuetkę „Zajączki z leśnej łączki” firmie Hydro-Fast, za przyczepy leśne do zrywki drewna. Firma z Białegostoku na swoim stoisku przeprowadziła wiele pokazów pracy sprzętu do przeróbki i pozyskiwania drewna.

Jarmark koński



Sobotnie spotkanie hodowców koni spotkało się z wielką aprobatą i zainteresowaniem zwiedzających. Prezentacje koni i bezpośrednie rozmowy hodowców zaowocowały wieloma transakcjami biznesowymi. W sumie wystawiono na sprzedaż 22 okazy rasy: polski koń zimnokrwisty. Rekordowa kwota 12 tys. zł padła za klacz „Perełka” Mariusza Wisłockiego z miejscowości Dołubowo w gm. Dziadkowice. Ogier „Lux” Marcina Szarejko z Zabłudów Kol. został sprzedany za 10 tys. zł.

Rozstrzygnięcia konkursów
Targom towarzyszyły liczne rozstrzygnięcia konkursów. Poznaliśmy właścicieli najlepszych gospodarstw agroturystycznych – I miejsce zajął Andrzej Mosiewicz z miejscowości Giby w powiecie sejneńskim, „Tatarska Jurta” Dżennety Bogdanowicz z Kruszynian zajęła drugie miejsce, a trzecie - gospodarstwo „Carski Trakt” Elżbiety i Jana Nadolnych z Sulin-Strumiłowo. Tytuł najpiękniejszej podlaskiej wsi przypadł miejscowości Żelechy w gminie Piątnica, II miejsce zajęła wieś Czerwone, gm. Kolno, III miejsce - Proniewicze z gm. Bielsk Podlaski. Targi były okazją do obejrzenia wystawy prac konkursowych, zgłoszonych do konkursu fotograficznego „Krajobraz kulturowy wsi województwa podlaskiego”. Ogłoszono również wyniki konkursu, najlepiej oceniono pracę „Na ławeczce” Rafała Ostaszewskiego z Koił w gm. Hajnówka. Wszystkie konkursy zorganizowano przy współpracy z Sekretariatem Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w Białymstoku.



Jesienne targi zakończyły tegoroczny kalendarz imprez organizowanych przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Miłośników ogrodów zapraszamy do Szepietowa na Wiosenne Targi Ogrodnicze w dniach 26-27 kwietnia 2014 roku.

POWIĄZANE

Podczas nadchodzącej 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbędą ...

Podczas gali wieńczącej pierwszy dzień Forum Rynku Spożywczego i Handlu uhonorow...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę