Ogórek będzie głównym bohaterem legnickiego święta, które zaplanowano na 6 i 7 września. Będzie królował na kiermaszach w formie sałatek, zupy oraz najpopularniejszych przetworów...
III Legnickie Święto Ogórka ma przypomnieć dawne tradycje miasta. "Przedwojenna Legnica słynęła z tutejszych upraw ogórków, była nawet nazywana GurkenStadt, czyli miastem ogórków. Od 1927 roku w sezonie, każdego dnia wyjeżdżał stąd jeden wagon zakiszonych ogórków, które następnie sprzedawano w innych rejonach Niemiec" - powiedziała prezes legnickiego Stowarzyszenia Kobiety Europy Elżbieta Chucholska.
Wzorem XIX-wiecznej Legnicy, gdy na niemal każdym placu handlowano ogórkami, legnicki Rynek znowu zapełni się kiermaszami z ogórkami kiszonymi i małosolnymi.
W czasie święta legniczanie będą rywalizować w różnych konkurencjach, np. na najszybsze obieranie ogórków, układanie ich w słoiku, toczenie beczki. Rozstrzygnięty zostanie konkurs na najlepszą sałatkę ogórkową i najdorodniejszy okaz tego warzywa. Zaplanowano także rzeźby w ogórku i rymowanki o ogórku.
Historia ogórka na Dolnym Śląsku sięga średniowiecza. Z dobrymi rezultatami był uprawiany w Legnicy i okolicach, ponieważ wymagająca ciepła roślina znalazła tu doskonałe do wegetacji warunki klimatyczne. Od połowy XIX wieku imponujący areał upraw sprawił, że ogórki rozsławiły Legnicę w całych Niemczech, stając się symbolem miasta.