Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Społdzielczość rolnicza w Austrii

4 czerwca 2007
W ramach realizowanego przez Krajową Radę Spółdzielczą projektu „Promocja tworzenia grup producentów rolnych” przez tydzień w Austrii gościła grupa rolników – członków grup producenckich , dziennikarzy oraz przedstawicieli resortu rolnictwa i AR i MR zajmujących się spółdzielczością rolniczą. Mieli oni okazje nie tylko  podziwiać   urok Alp czy Wiednia ale również zobaczyć kilka miejscowych gospodarstw rolnych między innymi Tufles czy Trins łączących produkcje rolną z agroturystyką. Pożyteczne  też dla polskich rolników było spotkanie w Innsbrucku z przedstawicielami tyrolskiej organizacji spółdzielni raiffeisenowskich i tyrolskiej izby rolniczej.
       
       
       


Goście z Polski na czele z Henrykiem Kowalczykiem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi , który na zaproszenie Krajowej rady spółdzielczej specjalnie na jeden dzień przyjechał do Austrii odwiedzili w Wiedniu Ambasadę RP oraz Federalne Ministerstwo Rolnictwa , Leśnictwa , Środowiska i Gospodarki Wodnej Austrii. Ponadto podczas wizyty w Wiedniu nie mogło również zabraknąć wizyty w siedzibie Austriackiego Związku Raiffeisenowskiego  gdzie dyskutowano na temat spółdzielczości w Austrii i roli izb rolniczych.
Austrii gościła grupa rolników – członków grup producenckich , dziennikarzy oraz przedstawicieli resortu rolnictwa i AR i MR zajmujących się spółdzielczością rolniczą. Mieli oni okazje nie tylko  podziwiać   urok Alp czy Wiednia ale również zobaczyć kilka miejscowych gospodarstw rolnych między innymi Tufles czy Trins łączących produkcje rolną z agroturystyką. Pożyteczne  też dla polskich rolników było spotkanie w Innsbrucku z przedstawicielami tyrolskiej organizacji spółdzielni raiffeisenowskich i tyrolskiej izby rolniczej.
       
     

Krajowa Rada Spółdzielcza od roku realizuje powyższy projekt zlecony przez Ministerstwo Rolnictwa w ramach środków Pomocy Technicznej PROW. Ma on na celu promowanie samo-organizowania się rolników, którego stopień jest w Polsce z różnych względów zdecydowanie niższy niż w rozwiniętych krajach UE „15”. Taką formą samo-organizowania się jest tworzenie Grup Producentów Rolnych, w tym zwłaszcza grup posiadających status spółdzielni, łączących producentów zboża, rzepaku, ziemniaków, wieprzowiny, wołowiny, drobiu itp. W wyniku dotychczasowych działań projektu powstało już w różnych regionach Polski kilkadziesiąt takich grup, kolejne są w stanie tworzenia.

 



POWIĄZANE

Podczas nadchodzącej 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbędą ...

Podczas gali wieńczącej pierwszy dzień Forum Rynku Spożywczego i Handlu uhonorow...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę