Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Salonowy świątek czyli rzecz o dziedzictwie kulturowym wsi

3 grudnia 2015
Na dziedzictwo kulturowe wsi składa się nie tylko jej język , ale również to wszystko co jest jej tkanką życia codziennego. Aby zachować i ochronić to dziedzictwo nie wystarczy wyjąć świątka z kapliczki i przenieść go do skansenu , ale przede wszystkim  przekonać do ochrony swojego kulturowego dziedzictwa samych mieszkańców wsi , pokazując  im miedzy innymi korzyści finansowe płynące z odnowy i promocji miejsc ich zamieszkania.

       
       
       
       
       


Dlatego tak ważna  była zorganizowana pod patronatem Pierwszego Portalu Rolnego Fundacja Wspomagania Wsi i Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu we współpracy z Centrum Edukacyjnym Szklany Dom w Ciekotach w dniach 25-26 października 2013 r. w Ciekotach (woj. świętokrzyskie) w Centrum Konferencyjnym Szklany Dom (Ciekoty 76, Gmina Masłów) konferencja  „Dziedzictwo kulturowe wsi świętokrzyskiej i północnego Podkarpacia - wiedza, dobre praktyki, wyzwania”
Celem   konferencji była bowiem  właśnie  refleksja nad rolą i znaczeniem dziedzictwa wsi dla społeczności lokalnych, a także nad możliwościami jego spożytkowania dla rozwoju tychże społeczności.
W trakcie obrad, w których uczestniczyło ponad 100 osób – przedstawicieli działających na terenie wsi organizacji pozarządowych, Lokalnych Grup Działania czy samorządów  została  zaprezentowana wydana przez Fundację Wspomagania Wsi książka pt. Rzecz o dziedzictwie na wsi, która m.in. zachęca społeczności do zwrócenia uwagi na rolę dziedzictwa w rozwoju lokalnym. Ważną częścią konferencji była  też wymiana doświadczeń pomiędzy osobami i instytucjami realizującymi projekty na rzecz dziedzictwa w regionie. W czasie potkania  prezentowały się także instytucje mogące służyć radą i pomocą w czasie realizacji projektów.

Uczestnicy konferencji podsumowując  dwudniowe obrady byli zgodni, co do tego  żeby dobrze poznać wieś należy wiedzieć czym żyją chłopi, zrozumieć ich instynktowna zdolność obserwacji i typowy rodzaj ludowej mądrości . Miejsce ludowego świątka jest w przydrożnej kapliczce a nie w salonie . Zanikanie chłopstwa jest bowiem jak pisał mistrz reportażu – Ryszard Kapuściński jednym z największych paradoksów współczesnego świata. Dlatego musimy dbać  o nasz rodowód, naszą przeszłość bo tylko z niej możemy czerpać doświadczenie i wiedzę  o naszej małej ojczyźnie.

POWIĄZANE

Podczas nadchodzącej 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbędą ...

Podczas gali wieńczącej pierwszy dzień Forum Rynku Spożywczego i Handlu uhonorow...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę