Pod hasłem „Uwolnij wiedzę społeczności” w dniach 16 i 17 stycznia 2014 roku w Warszawie odbędzie się Rzeczpospolita Lokalna - Sejm społeczników , bojowników i ekspertów, wydarzenie poświęcone problematyce partycypacji publicznej w wymiarze lokalnym. Głównym obszarem podejmowanych w jej ramach prac będzie zainicjowanie publicznej debaty dotyczącej rozwiązań systemowych wspierających partycypacyjne mechanizmy kreowania lokalnych polityk publicznych. Ambasadorem Rzeczpospolitej Lokalnej 2014 jest Henryk Wujec, doradca Prezydenta RP. Wydarzenie odbywa się w ramach ogólnopolskiego projektu „Decydujmy razem”.
– Hasło Rzeczpospolitej Lokalnej w 2014 roku to „Uwolnij wiedzę społeczności”, a co za tym idzie prezentacja różnorodności partycypacji i jej wielowymiarowego charakteru. Zakładamy, że Rzeczpospolita Lokalna będzie przestrzenią do spotkania i wymiany doświadczeń między osobami czy instytucjami/samorządami uczestniczącymi w projekcie „Decydujmy Razem” jak i innymi aktywnymi podmiotami w obszarze partycypacji publicznej – mówi Bohdan Skrzypczak, pomysłodawca wydarzenia, pedagog społeczny i prezes Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL.
Sejm Społeczników, Bojowników i Ekspertów zrodził się ze współpracy z Kancelarią Prezydenta RP. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w 2012 r. Zaangażowani byli m.in. doradca Prezydenta RP Henryk Wujec i premier Tadeusz Mazowiecki, który przyjął rolę Ambasadora tego przedsięwzięcia. Za cel przyjęto zdiagnozowanie lokalnych efektów społeczno-ekonomicznych napięć i wypracowanie rekomendacji dla Rzeczpospolitej Lokalnej 2020.
– Zależy nam na nawiązaniu do tradycji Sejmu, jako miejsca ścierania się różnych racji i szukania konsensusu – mówią Organizatorzy – Dlatego zdecydowaliśmy się zaprosić ludzi, których zaangażowanie w sferze publicznej ma często bardzo różne wymiary: bojowników, czyli osoby krytyczne wobec obecnych rozwiązań, artykułujące potrzebę zmiany, szukające alternatywnych dróg rozwoju; społeczników, czyli osoby realizujące zmianę w praktyce, próbujące odnaleźć się jak najlepiej w otaczających je realiach instytucjonalnych i finansowych, dbające o efektywność podejmowanych działań; ekspertów, czyli osoby tworzące instrumenty wsparcia, programujące zmianę, zainteresowane jej dowodami, stabilnością i efektywnością całego systemu.
Głównym celem tegorocznych prac uczestników wydarzenia będzie zainicjowanie publicznej i środowiskowej debaty dotyczącej kształtu rozwiązań systemowych wspierających partycypacyjne mechanizmy kreowania lokalnych polityk publicznych.
Podstawą do wypracowania rekomendacji przez uczestników Sejmu Społeczników, Bojowników i Ekspertów będzie 16 zagadnień o strategicznym znaczeniu dla wzmocnienia mechanizmów partycypacji na poziomie lokalnym. Będą to m.in.: edukacja i szkolenia związane z partycypacją publiczną, dobre praktyki, prowadzenie badań, rola mediów obywatelskich, budowa systemu wsparcia partycypacji publicznej w Polsce czy Kanon Konsultacji Lokalnych.
Rzeczypospolita lokalna nie jest wydarzeniem zamkniętym w konkretnym czasie i przestrzeni, lecz ma wpływać na jakość debaty publicznej w Polsce, prezentując rzadko w niej obecną, lokalną perspektywę.
8801139
1