Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rozpoczyna się sezon enoturystyczny w Małopolsce

25 czerwca 2015
Miłośnicy wina i pięknych krajobrazów w  sobotę w Smardzowicach koło Ojcowa zainaugurowali sezon enoturystyczny na Małopolskim Szlaku Winnym. W tym roku zaplanowano zwiedzanie co najmniej ośmiu winnic, których produkty będzie można degustować.
"W tym roku odkryte zostaną nowe miejsca, jak również wrócimy do winnic cieszących się olbrzymią popularnością w poprzednich sezonach" - powiedział PAP Life Paweł Tokarczyk, prezes Gorczańskiej Organizacji Turystycznej, która jest organizatorem szlaku wina w Małopolsce.

Podczas letnich spotkań turyści będą mieli możliwość zwiedzenia winnicy, degustacji małopolskich win, rozmów z ekspertami. Degustacje komentowane oraz wspólne oprowadzanie poprowadzi wraz z gospodarzami Wojciech Bosak, projektant wielu winnic i uznany ekspert piszący o winie. Wszystkie degustacje na szlaku są bezpłatne. Podczas spotkań każdy otrzyma katalog z małopolskimi winnicami, mapę turystyczną oraz będzie miał możliwość skosztować lokalnych specjałów i podziwiać piękne widoki.

Tokarczyk zwrócił uwagę, że enoturystyka w Małopolsce w ciągu ostatnich lat stała się popularnych sposobem spędzania wolnego czasu. "W poprzednich latach nasze zwiedzanie cieszyło się potężną frekwencją. Przez ostatnie dwa sezony winnice odwiedziło w ramach wizyt prawie 2 tysiące osób. W tym roku frekwencja też zapowiada się znakomicie – na inaugurację mamy już zorganizowane dwie grupy po 60 osób każda" - zaznaczył.

Inauguracja sezonu tradycyjnie nastąpiło w Krokoszówce Górskiej, w której gospodarzami są Bożena i Marek Górscy. Winnica ta znajduje się w malowniczej miejscowości Smardzowice, kilkanaście kilometrów od Krakowa. Sąsiaduje z Ojcowskim Parkiem Narodowym. Jej cechą charakterystyczną jest to, że posadzono ją bezpośrednio na skałach wapiennych. Z powodu położenia na dużej wysokości - 399 m n.p.m., udają się w niej odporne odmiany winorośli, z których powstaje wino czerwone. Zdobywa ono nagrody na międzynarodowych konkursach.

W tym roku planowana jest organizacja minimum ośmiu prezentacji w różnych winnicach na szlaku. 4 lipca turyści zawitają do Szczepanowic pod Tarnowem do Winnicy Zadora. Gościć ich będą państwo Zofia i Stanisław Michałowcy, którzy zaprezentują swoje sztandarowe wina czerwone. Następnego dnia przewidziano wizytę w Winnicy Gaj pod Krakowem, w której degustowane będą wina musujące wytwarzane według tradycyjnej starej receptury.

11 lipca enoturyści będą gościć na Pogórzu Ciężkowickim u Antoniego Marcinka w Winnicy Piwnice Antoniego, w której spróbują pogórzańskich win i wytwarzanych tam miodów pitnych. 8 sierpnia zawitają do Winnicy Chodorowa w okolicach Grybowa, gdzie oprócz win będzie możliwa degustacja autorskich cydrów, win jabłkowych oraz nalewek.

5 września zaplanowano wizytę w Winnicy Rodziny Steców. Jej specjalnością są wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych konkursach wina czerwone. Dzień później odbędzie się zwiedzanie Winnicy Koniusza. Zakończenie sezonu winiarskiego nastąpi 17 października w Winnicy Kresy w okolicach Ojcowa, gdzie będzie miała miejsce wspólna degustacja win z Winnicy Kresy oraz Winnicy Amonit. W programie znalazło się też zwiedzanie budynku nowo otwartej winiarni oraz obiektu noclegowego.

Terminy Dni Otwartych Winnic są dostępne na stronie szlaku www.malopolskiszlakwinny.pl oraz na portalu społecznościowym Facebook https://www.facebook.com/malopolskiszlakwinny?fref=ts.

Wszystkie winnice znajdujące się Małopolskim Szlaku Winnym zostały opisane w "Przewodniku po małopolskich winnicach" wydanym przez Gorczańską Organizacją Turystyczną, która opracowała też specjalną mapkę. Teksty do katalogu napisał Wojciech Bosak.

Obecnie w całej Małopolsce jest ponad 100 winnic i wciąż przybywają nowe. Niektóre z nich prowadzą już komercyjną działalność i sprzedają swoje wina do sklepów, restauracji oraz bezpośrednio konsumentom, a kolejne przygotowują się, aby wkrótce taką sprzedaż rozpocząć. W Małopolsce można już wyodrębnić obszary przodujące w tej dziedzinie rolnictwa. Jest to przede wszystkim Wyżyna Krakowsko-Częstochowska w okolicach Ojcowskiego Parku Narodowego oraz Pogórze Ciężkowickie-Rożnowskie na wschodzie regionu.

 


POWIĄZANE

Podczas nadchodzącej 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbędą ...

Podczas gali wieńczącej pierwszy dzień Forum Rynku Spożywczego i Handlu uhonorow...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę