Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Rolnicze Forum w Poznaniu

3 grudnia 2015
Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych przy współpracy z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy, Federacją Branżowych Związków Producentów Rolnych, Stowarzyszeniem Polski Ziemniak, Krajowym Związkiem Plantatorów Buraka Cukrowego, Instytutem Hodowli i Aklimatyzacji Roślin PIB, Polskim Związkiem Producentów Ziemniaków i Nasion Rolniczych oraz Międzynarodowymi Targami Poznańskimi w drugim dniu targów Polagra Premiery ( 1 lutego) zorganizował Forum: Zboża Kukurydza, Ziemniaki, Buraki Cukrowe.

W panelu uczestniczyli przedstawiciele powyższych organizacji, a także reprezentanci instytucji rządowych, naukowych, rolnicy, producenci zbóż i dziennikarze. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi reprezentowała podsekretarz stanu Zofia Szalczyk, Krajową Radę Izb Rolniczych wiceprezes Marek Borowski, a Federację Branżowych Związków Producentów Rolnych Marian Sikora. 

       


Stanisław Kacperczyk, prezes PZPRZ w trakcie Forum  przedstawił podstawowe problemy, jakie spotykają producentów zbóż. Podkreślił, że sytuacja rolników w zeszłym sezonie nie była łatwa – niesprzyjające warunki pogodowe, niskie ceny, które powodowały brak opłacalności produkcji. Dodatkowo PZPRZ z niepokojem obserwował dużą różnicę między cenami na rynku krajowym i na giełdzie Matif. Zdaniem Kacperczyka problemem jest także  niska, niewspółmierna do rynkowych realiów cena interwencyjna zbóż. Dodał, że w Polsce nie ma wystarczającej infrastruktury ułatwiającej przeładunek zboża w porcie.

W Forum uczestniczył dr inż. Mirosław Drygas z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk, który zaprezentował zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej w kolejnej perspektywie budżetowej 2014-2020 i ich wpływ na polskie rolnictwo.

Z dniem 1 stycznia 2014 roku obowiązkowe stały się zasady integrowanej ochrony roślin. Prof. dr hab. Marek Mrówczyński i prof. dr hab Korbas z Instytutu Ochrony Roślin PIB przedstawili obowiązki producenta rolnego wynikające z integralnej ochrony roślin. Proekologiczna ochrona upraw dotyczy agrotechniki, doboru odmian, wykorzystania naturalnych elementów ekosystemu i racjonalnego stosowania środków ochrony roślin. Integrowane programy ochrony roślin wymagają od rolnika dużej wiedzy i doświadczenia. Informacje o biologii agrofaga, jego występowaniu w danym oraz sposobach ograniczania strat mogą pomóc w podjęciu decyzji o zabiegu. Często zabieg chemiczny może okazać się niepotrzebny. Eksperci podkreślali, że korzyści z wiedzy rolnika o nowoczesnych metodach ochrony roślin to nie tylko zaoszczędzone pieniądze, ale również zdrowsze środowisko.

Z kolei prof. dr hab. Edward Arseniuk i dr inż. Tadeusz Oleksiak z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin PIB w Radzikowie wprowadzili w tematykę efektywności stosowania kwalifikowanego materiału siewnego roślin rolniczych. Podkreślali, że warunkiem uzyskania wysokiej produktywności roślin, współdecydującym o opłacalności uprawy, jest stosowanie dobrego materiału siewnego. Niestety te fakty nie przemawiają do wielu producentów, którzy chcąc pozornie zaoszczędzić stosują nasiona własne lub kupują je z plantacji towarowych nie spełniających podstawowych wymogów stosowanych materiałowi siewnemu.

W trakcie spotkania odbyła się dyskusja, podczas której podkreślano potrzebę zapewnienia wsparcia w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 dla producentów zbóż. Rolnicy domagają się, aby planowane i podejmowane inwestycje związane z budową, rozbudową i modernizacją magazynów oraz urządzeń do załadunku i rozładunku oraz czyszczenia i suszenia ziarna były traktowane na podobnych zasadach, co budynki inwentarskie. To ważne nie tylko z punktu widzenia producentów rolnych, ale również firm zajmujących się skupem, przechowywaniem i obrotem ziarna.

Podczas dyskusji mówiono również o konieczności zmniejszenia biurokracji i uproszczeniu procedur, na przykład związanych ze zwrotem dopłat do materiału siewnego. Zwrot ten powinien być już na etapie zakupu materiału.
W trakcie spotkania wręczono nagrody i odznaczenia osobom, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju rolnictwa.

POWIĄZANE

Bieszczady to przepiękny górski region, który słynie nie tylko z malowniczych wi...

Podczas jubileuszowej, 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa (TSW) w Kiel...

Już po raz siedemnasty Polska Izba Mleka zorganizowała Ranking Spółdzielni Mlecz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę