Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rolnictwo w Krainie Tysiąca Jezior

4 grudnia 2014
Polski Kongres Rolnictwa pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz wielu instytucji branżowych  21 listopada 2014 roku dotarł do Olsztyna, gdzie odbył się w Bibliotece Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W spotkaniu uczestniczyło wielu przedstawicieli samorządu i lokalnych instytucji, rolników, przedsiębiorców i studentów.

Debatę otwierającą Kongres poprowadził dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego Andrzej Milkiewicz, który opowiedział również o działaniach ARR promujących polską żywność w kraju i na świecie. Dyrektor dodał, że Polska ma duży potencjał w produkcji rolniczej, jednak wielką wagę należy przykładać do pozyskiwania nowych rynków zbytu dla sektora rolno-spożywczego.
 - Agencja działa w pięciu obszarach: obsługuje fundusze promocji produktów rolno-spożywczych, realizuje Branżowy Program Polskich Specjalności Żywnościowych, wspiera działania promocyjne i informacyjne na rynkach wybranych produktów rolnych, administruje działania promocyjne i informacyjne w ramach PROW 2007-2013 oraz realizuje działania ustawowe w zakresie promocji – mówi Andrzej Milkiewicz.  

Rolnictwo w województwie warmińsko-mazurskim ma charakter dwutorowy. Z jednej strony funkcjonują tam wysokotowarowe i wielkopowierzchniowe gospodarstwa. Z drugiej - dużo niewielkich podmiotów, które wyspecjalizowały się w produkcji żywności tradycyjnej, ekologicznej i wysokiej jakości. Jan Heichel, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej podkreślił, że znaczącymi dziedzinami w regionie są produkcja mleka i żywca wołowego. Jednak ta ostatnia po wprowadzeniu przez sejm zakazu uboju rytualnego przeżywa kryzys.

Kraina Tysiąca Jezior i jej walory przyrodnicze służą rozwojowi agroturystyki i turystyki wiejskiej. Edward Przyłucki, właściciel „Dworku Tamara” opowiedział uczestnikom Kongresu o możliwościach i problemach turystycznej działalności na obszarach wiejskich. Podkreślił, że na przestrzeniu kilku lat turyści stali się bardziej wymagających, a standardy polskich gospodarstw agroturystycznych znacznie wzrosły.

Podczas Polskiego Kongresu Rolnictwa w Olsztynie poruszono wiele ciekawych tematów, z którymi na co dzień spotyka się województwo warmińsko-mazurskie. Zaprezentowano między innymi pozytywne przykłady przedsiębiorczości, sukcesu w funkcjonowaniu lokalnych instytucji takich jak Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy też współpracy nauki z praktyką na bazie doświadczeń Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.



POWIĄZANE

Podczas nadchodzącej 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbędą ...

Podczas gali wieńczącej pierwszy dzień Forum Rynku Spożywczego i Handlu uhonorow...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę