Polski Kongres Rolnictwa pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz wielu instytucji branżowych 21 listopada 2014 roku dotarł do Olsztyna, gdzie odbył się w Bibliotece Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W spotkaniu uczestniczyło wielu przedstawicieli samorządu i lokalnych instytucji, rolników, przedsiębiorców i studentów.
Debatę otwierającą Kongres poprowadził dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego Andrzej Milkiewicz, który opowiedział również o działaniach ARR promujących polską żywność w kraju i na świecie. Dyrektor dodał, że Polska ma duży potencjał w produkcji rolniczej, jednak wielką wagę należy przykładać do pozyskiwania nowych rynków zbytu dla sektora rolno-spożywczego.
- Agencja działa w pięciu obszarach: obsługuje fundusze promocji produktów rolno-spożywczych, realizuje Branżowy Program Polskich Specjalności Żywnościowych, wspiera działania promocyjne i informacyjne na rynkach wybranych produktów rolnych, administruje działania promocyjne i informacyjne w ramach PROW 2007-2013 oraz realizuje działania ustawowe w zakresie promocji – mówi Andrzej Milkiewicz.
Rolnictwo w województwie warmińsko-mazurskim ma charakter dwutorowy. Z jednej strony funkcjonują tam wysokotowarowe i wielkopowierzchniowe gospodarstwa. Z drugiej - dużo niewielkich podmiotów, które wyspecjalizowały się w produkcji żywności tradycyjnej, ekologicznej i wysokiej jakości. Jan Heichel, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej podkreślił, że znaczącymi dziedzinami w regionie są produkcja mleka i żywca wołowego. Jednak ta ostatnia po wprowadzeniu przez sejm zakazu uboju rytualnego przeżywa kryzys.
Kraina Tysiąca Jezior i jej walory przyrodnicze służą rozwojowi agroturystyki i turystyki wiejskiej. Edward Przyłucki, właściciel „Dworku Tamara” opowiedział uczestnikom Kongresu o możliwościach i problemach turystycznej działalności na obszarach wiejskich. Podkreślił, że na przestrzeniu kilku lat turyści stali się bardziej wymagających, a standardy polskich gospodarstw agroturystycznych znacznie wzrosły.
Podczas Polskiego Kongresu Rolnictwa w Olsztynie poruszono wiele ciekawych tematów, z którymi na co dzień spotyka się województwo warmińsko-mazurskie. Zaprezentowano między innymi pozytywne przykłady przedsiębiorczości, sukcesu w funkcjonowaniu lokalnych instytucji takich jak Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy też współpracy nauki z praktyką na bazie doświadczeń Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.