Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju rozpoczyna kampanię budowania świadomości walorów śruty i makuchu rzepakowego pod hasłem „Pasze rzepakowe - cenne źródło białka i energii”. Inauguracja kampanii będzie miała miejsce 2 marca 2010 r. podczas konferencji w Instytucie Zootechniki w Balicach koło Krakowa. (Program dostępny jest na stronie www.pspo.com.pl, udział w konferencji jest bezpłatny, rejestracja uczestników do 19 lutego br.)
Według najnowszych danych zebranych przez Stowarzyszenie, dwanaście firm olejarskich zrzeszonych w PSPO przerobiło w 2009 r. 2,3 mln ton nasion rzepaku, co stanowiło ok. 96% krajowego przerobu i wyprodukowało:
1,2 mln ton poekstrakcyjnej śruty rzepakowej
130 tys. ton makuchu rzepakowego
Produkcja pasz rzepakowych wzrosła zatem o 13% wobec 2008 r. i aż o 40% względem 2006 r.. PSPO szacuje, że eksport pasz rzepakowych w 2009 r. przekroczył 500 tys. ton, a więc stanowił ok. 40% produkcji.
Rozpoczynająca się kampania PSPO ma na celu wsparcie rozwoju przetwórstwa rzepaku i zagospodarowania śruty i makuchu rzepakowego w znacznej mierze na polskim rynku. Podstawową grupą docelową kampanii są hodowcy bydła, trzody i drobiu obok firm branży paszowej. W ramach kampanii zostaną wykorzystane narzędzia PR oraz marketingowe.
W najbliższym czasie przeprowadzone zostaną następujące działania:
promocja książki „Pasze rzepakowe w żywieniu zwierząt” (tom IV z serii Teraz rzepak, Teraz olej w nakładzie 20 tys. sztuk) – wydanie styczeń 2010 r.
uruchomienie strony internetowej o charakterze edukacyjno-informacyjnym dedykowanej paszom rzepakowym: (start w marcu 2010 r.)
konferencja poświęcona paszom rzepakowym z udziałem hodowców, organizacji branżowych, świata nauki i mediów – 2 marca 2010 r. w Balicach
prezentacja filmu o wykorzystaniu pasz rzepakowych w żywieniu krów w OHZ Osięciny (wyróżniające się w kraju gospodarstwo z tytułu wyników krów mlecznych)
W kolejnych miesiącach planowane są także: wykłady ekspertów na konferencjach, konsultacje dla hodowców podczas wystaw hodowlanych (czerwiec/lipiec), artykuły w mediach branżowych
Autorytety, uczestniczące już w kampanii w roli ekspertów:
- prof. dr hab. Franciszek Brzóska – Instytut Zootechniki w Balicach
- prof. dr hab. Stefania Smulikowska – Instytut Fizjologii i Żywienia Zwierząt w Jabłonnej
- prof. dr hab. Zygmunt Maciej Kowalski – Uniwersytet Przyrodniczy w Krakowie
- dr inż. Zbigniew Lach – Ośrodek Hodowli Zarodowej w Osięcinach
- dr inż. Marian Kamyczek (Instytut Zootechniki PIB ZD w Pawłowicach)
- profesorowie z Instytutu Zootechniki, współautorzy książki: doc. dr hab. Ewa Hanczakowska, prof. dr hab. Jerzy Koreleski, prof. dr hab. Juliusz Strzetelski, doc. dr hab. Sylwester Świątkiewicz
PSPO zaprosiło także do współpracy organizacje branżowe:
- Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "POLSUS"
- Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka
- Polski Związek Producentów Pasz
- Izba Zbożowo-Paszowa, której członkiem jest PSPO.
Jak mówi prof. dr hab. Franciszek Brzóska (IZ w Balicach): „Wpływ pasz rzepakowych na zwierzęta objawia się:
wyższymi dobowymi przyrostami masy ciała zwierząt rzeźnych, w tym drobiu, świń i bydła opasowego, a także ryb,
wyższą wydajnością mleczną krów,
krótszym okresem chowu i tuczu zwierząt rzeźnych,
poprawą składu chemicznego tłuszczu i wartości dietetycznej mleka, jaj i mięsa.”
„Pasze rzepakowe są jednym z tańszych źródeł białka pochodzenia roślinnego dostępnych w kraju. Mimo że nie mogą całkowicie zastąpić śruty sojowej, to ich możliwości w żywieniu zwierząt są niewykorzystane.” dodaje dr inż. Roman Rybacki (prezes zarządu PSPO).
8180291
1