Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” w Lubaniu, wraz z partnerami z Niemiec: EkoConnect e.V i Gäa e.V., serdecznie zaprasza do udziału w specjalistycznym polsko-niemieckim seminarium pt. „Zdrowotność zwierząt a zachowanie wysokiej jakości produktów przy zastosowaniu alternatywnych metod leczenia”, które odbędzie się we wtorek 6 marca 2012 r. w Gőbeln koło Bautzen (Saksonia / Niemcy) w ramach projektu „Działać ekologicznie”.
Alternatywne metody leczenia zwierząt zalecane są w rolnictwie ekologicznym - przekonują organizatorzy. - Coraz więcej konwencjonalnych gospodarstw rolnych jest także zainteresowanych profilaktycznym ograniczeniem pozostałości leków weterynaryjnych w mięsie, jajkach czy też mleku poprzez zastosowanie alternatywnych metod leczenia. Często brakuje jednak wiedzy w tym zakresie. Najlepszą metodą leczenia jest dobra profilaktyka. Jednak nawet przy najlepszym zarządzaniu i opiece nie można uniknąć chorób zwierząt. Prowadzi to często do strat, wad jakościowych czy też zwiększenia kosztów.
Seminarium jest skierowane do rolników i doradców z Dolnego Śląska i Saksonii, zarówno przedstawicieli gospodarstw ekologicznych jak i konwencjonalnych. Oprócz części teoretycznej zaplanowana została wizyta w gospodarstwie zajmującym się hodowlą bydła. Uczestnicy uzyskają informacje nt. zastosowania alternatywnych metod leczenia zwierząt. Seminarium stanowi także możliwość do konsultacji z ekspertami, poznania doświadczeń i opinii praktyków, przetwórców i lekarzy weterynarii oraz zobaczenia efektów stosowania alternatywnych metod leczenia.
Seminarium jest organizowane w ramach projektu pt. „Działać ekologicznie - przedsięwzięcia w celu intensyfikacji transgranicznej współpracy przy rozbudowie przetwórstwa regionalnego i sprzedaży produktów ekologicznych”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny! Organizatorzy zapewniają tłumaczenie podczas seminarium na język polski i niemiecki. Zgłoszenia prosimy przesyłać do Stowarzyszenia P-ZFST „Pogranicze” do 2 marca 2012 r. przy wykorzystaniu załączonego formularza na adres: gula@pogranicze-csb.home.pl