Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polityka spójności na rzecz rozwoju obszarów wiejskich

9 grudnia 2009
Komplementarność i synergia pomiędzy polityką spójności a polityką rozwoju obszarów wiejskich to główny temat zorganizowanej wczoraj konferencji pt. „Polityka spójności na rzecz rozwoju obszarów wiejskich”. Konferencja została zorganizowana przez Fundację Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Celem jej było zwrócenie uwagi na wieś - jako osiedle, miejsce życia i pracy nie tylko rolników.
„Polska wieś musi dostosowywać się do nowej rzeczywistości społeczno – gospodarczej. Niezwykle ważne jest aby zachowała jednocześnie to co stanowi jej koloryt i tradycje. Takim działaniom służą m.in. środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 – 2013. W ramach tego programu zostały uruchomione wszystkie działania również te mające na celu poprawę jakości życia na wsi. Należy jednak pamiętać, że istotnym uzupełnieniem PROW 2007 – 2013 są programy operacyjne realizowane w ramach polityki spójności” – powiedział podsekretarz stanu Artur Ławniczak otwierając konferencję.
O korzystaniu z tych funduszy mówiła uczestnicząca w konferencji sekretarz stanu Ministerstwa Rozwoju regionalnego Hanna Jahnus.
Współczesna wieś w Polsce, podobnie jak w całej Europie, nie ma jedynie charakteru rolniczego. Tereny wiejskie potrzebują stałych mieszkańców, którym należy zapewnić niezbędną infrastrukturę techniczną i społeczną wspomagającą wielofunkcyjny rozwój obszarów wiejskich. Wsie, które zamieszkują tylko rolnicy są zagrożone wyludnieniem. Trudno w nich utrzymać szkoły, poczty, sklepy, ośrodki usługowe. Obszary wiejskie potrzebują programów służących ożywieniu małych miast, „małemu uprzemysłowieniu”, programów nakierowanych na drobną przedsiębiorczość wiejską działającą w odmiennych warunkach niż w mieście, poprawy infrastruktury i poziomu kapitału społecznego, programów ochrony środowiska i dziedzictwa kulturowego.
Nad zrównoważonym rozwojem oraz potrzebami i skalą wsparcia obszarów wiejskich ze środków budżetu państwa i Unii Europejskiej dyskutowali dziś naukowcy, działacze społeczni, samorządowcy wszystkich szczebli i przedstawiciele administracji centralnej.
Skuteczne mechanizmy wspierania rozwoju obszarów wiejskich w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2007-2013 przedstawiono na przykładzie woj. dolnośląskiego, pomorskiego, podkarpackiego i mazowieckiego. Zaprezentowano także konkretne działania zrealizowane na obszarach wiejskich w woj. śląskim i lubelskim.
Podsumowując dzisiejsze spotkanie wiceminister Artur Ławniczak powiedział, że wyrównywanie szans rozwojowych i wspomaganie zmian strukturalnych na obszarach wiejskich jest celem krajowej i unijnej polityki.


POWIĄZANE

Podczas nadchodzącej 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbędą ...

Podczas gali wieńczącej pierwszy dzień Forum Rynku Spożywczego i Handlu uhonorow...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę