Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polagra Farm - święto polskiego rolnictwa

11 października 2005

„Dziś obchodzimy wielkie święto polskiego rolnictwa i polskiej hodowli” – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jerzy Pilarczyk otwierając Międzynarodowe Targi Rolnicze Polagra – Farm i XX Krajową Wystawę Zwierząt Hodowlanych.

Tradycja organizowania wystaw zwierząt hodowlanych na ziemiach polskich sięga XIX wieku. W 1861r. Towarzystwo Rolnicze, które powstało w 1859r., zorganizowało wystawę w Warszawie na Placu Zielonym (obecnie Dąbrowskiego), prezentując owce, bydło i drób w specjalnie w tym celu wybudowanych, drewnianych pawilonach.

Wystawy o zasięgu krajowym zyskały popularność dzięki zorganizowanym przez Towarzystwo Rolnicze wystawom w Łowiczu w latach 1858 i 1859, gdzie obok ekspozycji zwierząt pokazano narzędzia rolnicze i płody rolne, a także zorganizowano konkursy pługów i oraczy, wyścigi bryczek i koni pod siodłem.

Pierwsza wystawa zwierząt hodowlanych w Poznaniu zorganizowana została w 1900r., a w latach 1925 - 1927 Wielkopolska Izba Rolnicza, co roku organizowała wystawy, na których prezentowane były zwierzęta opasowe.
Po II wojnie światowej polskie rolnictwo i polska hodowla powoli odrabiały straty. Początkowo dorobek polskiej hodowli zwierząt gospodarskich prezentowano na wystawach i pokazach regionalnych.

I Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych odbyła się w ostatnich dniach sierpnia 1985r. na terenach torów Wyścigów Konnych na Służewcu w Warszawie i od tego czasu, aż do 2000r., z wyjątkiem lat 1997 i 1999, właśnie w tym miejscu odbywało się to największe święto polskiej hodowli. Począwszy od 2001r. Krajowe Wystawy Zwierząt Hodowlanych odbywają się podczas trwania Międzynarodowych Targów Rolniczych „POLAGRA-FARM” organizowanych corocznie na początku października na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych jest w tym roku wyjątkowa. Najlepsi hodowcy prezentowali elitę zwierząt hodowlanych. W Poznaniu można było oglądać najpiękniejsze okazy bydła ras mlecznych i mięsnych, świń, owiec i coraz bardziej popularnych kóz. Była też bardzo bogata ekspozycja drobiu, zwierząt futerkowych – szynszyli, królików i nutrii. Atrakcją Wystawy była ekspozycja rasowych gołębi i drobiu ozdobnego.

Liczba zwierząt była o około 20% większa niż prezentowana na ubiegłorocznej wystawie. Ogółem, 334 wystawców (tj. o około 10% więcej niż w 2004r.) prezentuje 337 szt. zwierząt. Na większą skalę, niż dotychczas prezentowana była także branża rybacka.

Gościem Honorowym Wystawy była Francja, która zorganizowała ekspozycję narodową. W pawilonie namiotowym, organizatorzy francuskiego wystąpienia, prezentują bydło mleczne, mięsne oraz owce.

"Tegoroczne targi Polagra – Farm odbyły się w dwa lata po naszej akcesji do Unii Europejskiej, a jednocześnie w Polsce mamy czas wyborów prezydenckich i dopiero co zakończonych wyborów parlamentarnych. Ten czas skłania do refleksji, analiz i spojrzenia w przyszłość, także na zapowiadane kierunki zmian Wspólnej Polityki Rolnej, ale przede wszystkim naszego rolnictwa, ogrodnictwa i hodowli. Cieszę się, że do Poznania przyjechali przedstawiciele resortów rolnictwa z nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Współpraca państw "Dziesiątki" jest bardzo potrzebna, dała już konkretne efekty i warto ją w dalszym ciągu utrzymać.

Rolnicy są tą grupą, która w pierwszej kolejności skorzystała ze środków unijnych. Dwa tygodnie temu gratulowaliśmy i nagradzaliśmy przetwórców, którzy przyczynili się do polskiego sukcesu odniesionego na unijnym rynku. Dziś gratulujemy producentom produktów, które wykorzystywane są do tej produkcji, gratulujemy rolnikom i hodowcom. Należą im się słowa uznania za to, że potrafili przystosować swoje gospodarstwa do działalności w nowych warunkach" – powiedział minister Jerzy Pilarczyk.

Odbyły się również obrady okrągłego stołu, w których brały udział delegacje Republiki Czarnogóry, Republiki Czeskiej, Republiki Słowackiej oraz przedstawiciel Komisji Europejskiej. Ministrowie omówili zmiany zachodzące w regionie naszych państw, uwzględniając toczące się obecnie rozmowy na temat reformy rynku cukru i negocjacji w ramach WTO. Wiele uwagi poświęcono porozumieniom preferencyjnym dotyczącym wymiany handlowej z krajami trzecimi. Ustalono, że zorganizowane zostaną kolejne tury rozmów. Pierwsza ma się odbyć podczas najbliższego posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa w Brukseli. Omawiano także sprawy nadmiernych zapasów.

Tradycyjnie uhonorowani zostali najlepsi hodowcy. Rozdane zostały championaty. Wręczono też złote medale MTP oraz puchary ministra rolnictwa w konkursie na najciekawszą promocję na stoisku.


POWIĄZANE

Podczas nadchodzącej 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbędą ...

Podczas gali wieńczącej pierwszy dzień Forum Rynku Spożywczego i Handlu uhonorow...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę